Haber : Türkiye'ye Sığınan Suriyeliler - Haberler

Haberi Paylaş

Türkiye'ye Sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye Sığınan Suriyeliler

Sakarya'da bir grup, Suriyelilere yönelik saldırıları kınadı.

Sakarya'da, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyelerinden oluşan grup, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere yönelik saldırıları protesto etti.

Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplanan, ellerinde döviz ve pankartlar bulunan grup, Türkiye'deki Suriyeliler lehine slogan attı.

Dernek üyelerinden Ömer Sevim, grup adına yaptığı açıklamada, Suriye'de rejim güçlerinin yüz binlerce insanı katlettiğini söyledi.

Milyonlarca kişinin, evlerini terk edip komşu ülkelere sığındığını belirten Sevim, "Şu anda 1 milyon 250 bin civarında Suriyeli kardeşimiz, Türkiye'de muhacir durumda bulunuyor. Bu insanlar turistik geziye gelmedi, gezmek tozmak için evlerini terk etmedi. Bu insanlar, hayatlarını katil Esed'den korumak için geldi" dedi.

Sevim, son günlerde iki olay bahane edilerek Suriyelilere yönelik saldırıların yoğunlaştığını dile getirdi.

Onların, yaşadığı ev ve mahallerden kovulmaya çalışıldığını ifade eden Sevim, şöyle konuştu:

"Erkek, kadın, yaşlı, çocuk demeden gördükleri her Suriyeli muhacir kardeşimizi linç etmeye çalışıyorlar. Bu ırkçı faşizan çevreler, AK Parti hükümetine duydukları kin ve öfkeyi mazlum Suriyeli muhacir kardeşlerimiz üzerinden iğrenç bir politik oyuna çevirmeye çalışıyor. Sorumluluk ve vicdan sahibi tüm basın yayın organlarını, dil ve tutumlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. Halkımızın, bilhassa sosyal medya kanallarından yaygınlaştırılan uydurma haberlere, iftiralara karşı uyanık ve sorumlu olmasını istiyor, tüm bu olup bitenler karşısında hükümetin konuyla ilgili daha etkin önlemler almasını bekliyoruz."

Grup, açıklamanın ardından bir süre daha slogan atıp dağıldı. - Sakarya

AA / Yerel

Ömer Sevim Sakarya Türkiye Suriye Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title