Haberler

Timav, Van'da Yeni Eğitim Sistemini Anlattı

Yerel Haberler

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı "Yeni Eğitim Sistemi ve İHL'ler" paneli ile İHL Gecesi Van'da gerçekleştirildi.

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından Van Valiliği ve Van İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (VİMDER) ile ortaklaşa organize edilen "Yeni Eğitim Sistemi ve İHL'ler" paneli ile İHL Gecesi Van'da gerçekleştirildi.

Van İHL Salonu'nda yapılan panele Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Van Valisi Aydın Nezih Doğan'ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, okul müdürleri, öğretmenler ve diyanet yetkilileri katıldı. Program, VİMDER Genel Başkanı Mehmet Emin Akan'ın selamlama konuşmasıyla başladı.

Programda konuşan TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, İmam Hatip okullarının ve din eğitiminin ülkemizde çok büyük sıkıntılı dönemlerden geçtiğini ancak son dönemde ellerinden alınan pek çok hakkın geri iadesi ile birlikte sürecin normalleşmeye başladığını ifade etti.

İmam Hatiplerin hakları gasp edilirken bile hukukun dışına çıkmadan hak arayışlarını sürdürdüklerini, elde edilen kazanımların sokaklarda yakıp yıkarak elde edilmediğini söyleyen Öksüz, başörtüsünden katsayı engeline, İmam Hatip Ortaokullarının açılmasından Kur'an kurslarındaki yaş sınırına pek çok konuda son dönemde özgürlük hakları geri iade edilen insanımızın ve İmam Hatip okullarının bu kurumlarda daha nice gönül hizmetleri ortaya koyacağını söyledi.

Van'da gerçekleştirdikleri bu programın amacını İmam Hatip Okullarına olan ilgiyi artırmak olarak açıklayan Öksüz, kardeşlik hukukunun gereklerini işleterek elde edeceğimiz kazanımlar ve ümmet bilincinin İmam Hatiplerde yankı bulacağını, İmam Hatiplerin bu kazanımların merkezi olabileceğini kaydetti.

Panelde konuşan Van Valisi Aydın Nezih Doğan bölgede kardeşlik ve barış atmosferinin tesisi ve korunması için eğitimin hayati önemi bulunduğuna dikkat çekerek, "yeni eğitim sistemi ve İHL'lerin anlamı ve öneminin anlatıldığı böyle bir programı tertip ettikleri için TİMAV'a ve VİMDER'e teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: AA / Yerel

Van Valiliği Nezih Doğan Türkiye Aydın Yerel Haberler

title