Haber : Mardin'de hacı adayları kutsal topraklara uğurlandı - Haberler

Haberi Paylaş

Mardin'de hacı adayları kutsal topraklara uğurlandı

 - Güncelleme:

Mardin'de hacı adayları kutsal topraklara uğurlandı Mardin'de 258 hacı adayı düzenlenen programla hac ibadeti için kutsal topraklara uğurlandı.

Mardin'de hacı adayları kutsal topraklara uğurlandı

MARDİN - Mardin'de 258 hacı adayı düzenlenen programla hac ibadeti için kutsal topraklara uğurlandı.

Pandemi nedeniyle 2 yıldır kutsal toprakların kapıları hacı adayları için kapanmıştı. Bu yıl hac yolculuklarının yeniden başlamasıyla heyecanlı olan hacı adayları için il müftülüğü tarafından Mardin havaalanında program düzenlendi. Düzenlenen programa Vali Yardımcısı Abdullah Demirdağ, Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam ve İl Müftüsü Ali Hayri Çelik katıldı. Yapılan dualarla birlikte hacı adayları yakınlarıyla vedalaştıktan sonra Medine'ye uğurlandı.

Pandeminin bitmesi ile hac kapılarının açıldığını söyleyen İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, "Hacılarımız aşılarını oldu. Bugün yakınlarıyla gördüğünüz gibi vedalaşıyorlar, helalleşiyorlar. Kabe'nin yolları açıldı. Allah'ın huzuruna, arzın merkezine gidiyorlar. Belki yeryüzünde bir faninin, bir insanın mutluluk duyabileceği en güzel sefere, en güzel yolculuğa koyuldular. Allah yolculuklarını hayırlı, uğurlu, bereketli eylesin" dedi.

Bugün Mardin'de toplamda 258 hacı adayının yola çıkacağını belirten Çelik, "Bugün 179 hacı adayımızı Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla buradan direkt Medine-İ Münevvere'ye uğurluyoruz. Bunun yanı sıra aynı saate denk gelmiş özel bir şirkete ait 79 tane de İstanbul aktarmalı Cidde'ye gidecek hacılarımızı da uğurluyoruz. Her iki hacı kafilesi içinde dualarımızı yaptık ve selamlarımızı onlara emanet ettik. Mekke-i Mükerreme'ye varacaklar. Beytullah'a yüz sürecekler, o insan seline karışacaklar, dua edecekler. 2 yıl aradan sonra hac yolu açıldı. Hayalini kurdukları, özlemini çektikleri, o vuslata erecekler. Şimdi her mümin onların yerinde olmak ister. Allah gitmek isteyenlere nasip etsin. Biz hacılarımıza gerekli sağlık tedbirlerini almalarını öncesindeki seminerlerde de söyledik. Aşılarını yaptırdılar. Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın orada hastanesi de var. Gerekli rahatsızlık duyduklarında doktorlarımız, hemşirelerimiz sağlık hizmeti verecekler kendilerine. Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın her yıl Suudi Arabistan'da dünya birincisi seçilen bir organizasyonu var. Bütün dünya milletlerine de örnek olan bu organizasyona bütün intikalleri, Mekke ve Medine arası yolculuklarında din görevlilerimizin kendilerine rehber ve nezaretleri var. İnşallah mebrur bir hac ve kabul edilmiş bir ibadetle hacılar memleketlerine, yurtlarına dönecekler. Ben şimdiden hac yolculuklarını hayırlı, uğurlu ve mübarek olmasını diliyorum" diye konuştu.

2012'de kaydını yaptırdığını belirten hacı adayı Rıdvan Kurt, 2 yıl aradan sonra tekrar hac yolunun açılması büyük bir sevinç ve güzel bir duygu olduğunu söyledi.

İhlas Haber Ajansı / Kübra Nur Atik - Yerel

Genel Yerel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title