Haberi Paylaş

Karapınar'da 1 Asırlık Eşyalar Sergileniyor

Yerel Haberler

Karapınar'da 1 Asırlık Eşyalar Sergileniyor

Karapınar ilçesindeki tarihi Valide Sultan Müzesi'nde 1 asırlık tarihi eserler sergileniyor.

Karapınar ilçesindeki tarihi Valide Sultan Müzesi'nde 1 asırlık  tarihi eserler sergileniyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildikten sonra Karapınar Belediyesine devredilen Valide Sultan Hamamı, Osmanlı Dönemine ait ev eşyasından tarım aletlerine kadar yaklaşık 500 tarihi eserin sergilendiği bir müze haline dönüştürüldü.

Karapınar Belediyesi Müze Müdürü Hasan Taşkın, Osmanlı Devleti zamanında kullanılmış tarım aletlerinden ev eşyalarına kadar tarihi eserlerin sergilendiği müzeye son olarak hayırsever bir vatandaş tarafından 1914 yılına ait bluz getirildiğini ifade etti.

Taşkın, şunları kaydetti:

"Bu bluz devrin en fantezisi işçiliği ile yapılmış ve orijinali bozulmamış. Günümüze kadar 1 asır korunmuştur. Bluz tamir görmemiş, gayet güzel ince işçiliği ile süslenmiş ve günümüze gelmiştir. Vatandaşımız bu bluzun halka gösterilmesi şartını koyduğu için müzede sergilenmektedir. Bunun yanında 1 asırlık at eğeri, atlarla sürülen karasaban, gelin çeyiz sandığı, yiyeceklerin saklandığı buzdolabı görevi yapan saklama kapları ve pilav tenceresi de müzede sergilemektedir. Müzemize vatandaşlarımızın ilgisi bir hayli fazla. Müzenin tarihi bir mekanda olması buraya farklı bir atmosfer katıyor."

Kaynak: AA / Yerel

Hasan Taşkın Karapınar Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title