Haberi Paylaş

Güngören'de Şeb-i Arus Töreni

Güngören'de Şeb-i Arus Töreni

Yerel Haberler

Mevlana’nın vuslat gecesi Şeb-i Arus’la ilgili, Emin Işık ve Mehmet Fatih Çıtlak’ın katılımıyla Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde tören gerçekleştirildi.

Mevlana'nın vuslat gecesi Şeb-i Arus'la ilgili, Emin Işık ve Mehmet Fatih Çıtlak'ın katılımıyla Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'nde tören gerçekleştirildi.

"Ne olursan ol yine gel" düsturuyla gönüllerde taht kuran büyük düşünür Mevlana Celalleddin Rumi Hazretleri'nin 742. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Şeb-i Arus töreni Güngören'de gerçekleştirildi.

Güngörenlilerin yoğun ilgi gösterdiği Mevlana'nın vuslat gecesi Şeb-i Arus, Emin Işık'ın Mevlana ve Mesnevi adlı konferansı ile başladı. Mesnevi'den hikayeler aktararak söze başlayan Prof. Dr. Emin Işık, Mesnevi'nin herkes tarafından okunması gerektiğini söyleyerek, "Mevlana'nın söylediği tüm sözlerin arkasında ya ayet, ya da hadis-i şerif görürsünüz. Bilgiyi asla kendisine mal etmez. Peygamber varisi olan insanlar, kendilerine aktarılan ilmi, başka insanlara da iletirler" dedi.

Hz. Mevlana'nın örnek bir hayata sahip olduğunu, bizlerin de bu örnek yaşamdan kendimize pay çıkartmamız gerektiğini belirten Emin Işık, "İman aşktır. Bilgi aşk haline geldiği zaman anlamlıdır. Hz. Mevlana bunu başaran önemli bir değerdir" diyerek konferansı sonlandırdı.

Konferans sonrası okunan naatlarla devam eden program, Prof. Mehmet Fatih Çıtlak'ın Mevlevi Ayini ile devam etti. Öldüğü geceyi sevgiliye kavuşma, düğün gecesi olarak kabul eden Mevlana'nın sema eşliğinde yad edilmesin ardından program, duaların ve Fatiha Suresinin okunmasıyla son buldu. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mehmet Fatih Çıtlak Emin Işık Güngören Mevlana Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title