Eskişehir'de Vergi Usul Kanunu'na Muhalefet İddiası - Haberler
Haberi Paylaş

Eskişehir'de Vergi Usul Kanunu'na Muhalefet İddiası

AA - Yerel
Eskişehir'de Vergi Usul Kanunu'na Muhalefet İddiası

İmar İnşaat Aş ile Belkent Aş'nin 10 Yöneticisinin, 'Sahte Fatura Kullanmak Suretiyle Vergi Usul Kanunu'na Muhalefet Etmek' İddiasıyla Yargılanmasına Başlandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin de ortak olduğu İmar İnşaat AŞ ile BELKENT AŞ'nin 10 yöneticisinin, 'Sahte fatura kullanmak suretiyle Vergi Usul Kanunu'na muhalefet etmek' iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuksuz yargılanan sanıklar Rıza Oruçhan Tansel, Ercenk Şıkyazar, Zafer Hakkı Koyuncu, Tugay Aladağ, Süleyman Uyar, Hasan Tezel, Reşat Söyleyensoy, Kemal Zaim Zaimoğlu, Tahsin Vardar ve Dinçer Gerek hazır bulundu.

Sanık Rıza Oruçhan Tansel, savunmasında, Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret AŞ ile Belde Kent Hizmetleri İnşaat Turizm Taşımacılık Ticari İşletmecilik, İletişim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (BELKENT) Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu belirterek, 'Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum' dedi.

Sanık Kemal Zaim Zaimoğlu da savunmasında, Halk Ekmek Fabrikası'nın Müdürü olduğunu ifade ederek, 'Fırının hesapları ayrıdır. İnşaat işleriyle ilgim yoktur. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum' dedi.

Sanık Süleyman Uyar da hiçbir faturada imzasının olmadığını belirterek, 'BELKENT AŞ'nin yönetiminde olmama rağmen alımlarla ve ödemelerle ilgim yoktur. Alım, satım işlerinde, hiçbir faturada imzam yok' diye konuştu.

Söz konusu iki şirkette de yönetim kurulu üyeliği yaptığını ifade eden Dinçer Gerek de suçlamaları kabul etmeyerek, beraatini istedi.

Sanık Tahsin Vardar da 2004-2009 yılları arasında merkeze bağlı Çukurhisar beldesinde Belediye Başkanlığı yaptığını anlatarak, 'Belediye hissesi nedeniyle Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret AŞ'de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Hiçbir şeyden haberim yok. Alım, satımlarda imzam yok. Suçlamayı kabul etmiyorum' dedi.

Diğer sanıklar Tugay Aladağ, Reşat Söyleyensoy, Ercenk Şıkyazar, Zafer Hakkı Koyuncu ve Hasan Tezel de suçlamaları reddetti.

Sanıkların avukatı Cemal Okan Yüksel de söz konusu şirketlerin ortağının belediyeler olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

'Sanıklar, söz konusu 2 şirkette cüzi ücretle çalışan memurlardır. Sahte fatura düzenleyerek devleti zarara uğratmaları mümkün değildir. Sanıklar söz konusu şirketlerin ortağı değil, çalışanıdır. Bu dava, malum çevrelerin siyasi baskısı ve komplosu sonucu açılmıştır. Söz konusu faturaların karşılığında mal ve hizmet alındığını ispatlayacağız.'

Eskişehir Gelir İdaresi Başkanlığının avukatı Canan Kurt ise sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek, 'Sanıkların savunmalarını kabul etmiyoruz, cezalandırılmalarını talep ediyoruz' diye konuştu.

Davayı 31 Mayısa erteleyen hakim, dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesine karar verdi.

- OLAY-

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret AŞ ile BELKENT AŞ'de Mart 2010'da inceleme yapan Eskişehir Gelir İdaresi Başkanlığı vergi denetmenleri, söz konusu 2 şirkette herhangi bir mal ve hizmet alımına dayanmayan yaklaşık 1 milyon liralık sahte fatura tespit etmişti.

Söz konusu şirketlerin yöneticileri Rıza Oruçhan Tansel, Ercenk Şıkyazar, Zafer Hakkı Koyuncu, Tugay Aladağ, Süleyman Uyar, Hasan Tezel, Reşat Söyleyensoy, Kemal Zaim Zaimoğlu, Tahsin Vardar ve Dinçer Gerek hakkında Vergi Usul Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle dava açılmıştı.

(CY-TAR-İU) - ESKİŞEHİR

AA / Yerel

Yerel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title