Haberi Paylaş

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri Açıklaması

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri Açıklaması

Tcü Çukurova İlçe Örgütü tarafından Güzelyalı Mahellesi'nde düzenlenen toplantı mitinge dönüştü.

Tcü Çukurova İlçe Örgütü tarafından Güzelyalı Mahellesi'nde düzenlenen toplantı mitinge dönüştü. Güzelyalı Kapalı Semt Pazarı'ndadaki toplantıya mahalle halkı büyük ilgi gösterdi.

Toplantıya, Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, İl Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, milletvekili adayları Faruk Loğoğlu, Ümit Özgümüş, Ali Demirçalı, Hüseyin Keser, Arif Sezer, Mehmet Salıcı, Müzeyyen Şevkin, Murat Tanrıöver ve Soner Anafarta ile CHP il ve ilçe yöneticilerinin katıldı.

Toplantıda, milletvekili adaylarını tek tek halka tanıtan İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, 12 Eylül'de yapılan referandumda Çukurova ilçesinden yüzde 68 oranında 'Hayır' oyu çıktığını belirterek, bu seçimlerde CHP'nin rakipsiz olarak sandıktan birinci çıkacağını kaydetti.

Adana, Çukurova İlçe Teşkilatı tarafından seçimlerde görev alacak partililere eğitim semineri veriliyor. CHP Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, sandık görevlilerine gönüllü avukatlardan da oluşan bir ekiple eğitim vermeye başladıklarını ve eğitim çalışmalarının 11 Haziran akşamına kadar devam edeceğini bildirdi. Eğitim kapsamında, sandık başında nasıl durulacağı, sandığın nasıl korunacağı konusunda görevlilerin bilgilendirildiğini belirten Çelebi "Hem seçmenimizin hem de partimizin menfaatlerini en iyi şekilde koruyabilmek için bu eğitimi başlattık" dedi.

Adana, Antakya'da başladı. Bu yıl 5'incisi yapılan UÇSG kapsamında ünlü yazar Ayla Kutlu'ya "Çukurova Ödülü 2011" verildi. Kutlu, ödül töreninin ardından Adana'da okurları ve sevenleriyle buluştu.

Sanat, edebiyat ve siyaset dünyasını buluşturan Saklı Ev'deki etkinlikte, Kutlu'ya ödülü, yazarın sınıf arkadaşı, eski Hatay Valisi Yener Rakıcıoğlu tarafından verildi. Böyle bir ödüle layık görülmekten mutlu olduğunu ifade eden Kutlu, katılımcılara teşekkür etti.

Türkiye Yazarlar Sendikası

/////////////

Patilerin şansı dönüyor

AdanaLI hayvan dostları, sokağa terk edilen kedi ve köpekleri toplayıp, aşılama ve kısırlaştırmalarını yapan Seyhan Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Timi'nin , , "Abu Hasan" operasının Mersin, "Aleko" operasının ise Türkiye galasını gerçekleştirdi.

MDOB'un çift galası Mersin Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. MDOB Müdürü ve Sanat Danışmanı Hasan Alptekin'in yanı sıra yaklaşık 600 sanatseverin katıldığı galada, önce komik öyküsüyle romantik operanın güzel örneklerinden Carl Maria Von Weber tarafından bestelenen "Abu Hassan" operası sahneledi. MDOB solisti Kıvanç Uğraşbul'un sahneye koyduğu eserin orkestra şefliğini Vladimir Lungu, koro şefliğini ise Oleg Constantinov gerçekleştirdi. Dekor tasarımını Seyhan Atamer, kostüm tasarımı Alev Tol, ışık tasarımı ise Ali Dedekargınoğlu imzası taşan eserde başlıca rolleri Onur Polat, Sevil Erçak, Ufuk Kasar, Erdem Özdemir, Ayşin Yücel, Alpay Noyan Özbay ve Neslihan Ulaş paylaştı. Eserde Bağdat Halifesinin Sakisi Ebu Hasan ve karısı Fatima'nın halife ve karısı Zübeyde'ye birbirlerinin öldüğünü söyleyerek, onlardan para koparıp borçlarını ödemek istemeleri ve gelişen olayları anlatıyor.

MDOB sanatçıları, aranın ardından Sergei Rachmaninov'un tamamlanmış üç operasından birincisi olan ve ilk kez 1892'de sahnelenen Aleko'nun Türkiye galasını gerçekleştirdi. Konusunu Puşkin'in "Çingeneler" adlı öyküsünden alan eseri Evin Yerli sahneye koydu. Başlıca rolleri Andrei Yevtushenko, Deniz Karausta, Işıl Azaz, Kenan Korbek ve Zeynep Tatlıpınar Kağnıcı'nın paylaştığı eserde, Aleko'nun içinde bulunduğu üst sınıf hayatından sıkılarak bir çingene grubuna katılmasının ardından başından geçenleri anlatıyor.

MDOB Müdürü ve Sanat Danışmanı Hasan Alptekin, sezon içerisinde yurt içinde ve dışında gerçekleştirdikleri turne ile sanatseverlerle bir araya geldiklerini belirterek, prömiyerde kendilerini yalnız bırakmayan izleyicilere teşekkür etti. Alptekin, "MDOB geçtiğimiz hafta prömiyerini gerçekleştirdiği ve Mersinli sanatseverler tarafından çok beğenilen Abu Hassan ve Aleko operalarının galasını da ilgi göstermesi bizleri mutlu etti. Çok güzel tepkiler aldık" dedi.

Abu Hassan'ı sahneye koyan rejisör Kıvanç Uğraşbul ise, gülmek istemeyenlerin Abu Hassan'ı mutlaka izlemesi gerektiğini dile getirerek, "İnsanları gülmeye davet ediyorum. Onları günlük streslerinden biraz olsun uzaklaştırabilirsek ne mutlu bize" diye konuştu.

Mustafa ERCAN/Mersin, , ,

(3. 5. 2011) - Adana

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yerel

Yerel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title