Haber : Çiftçiden Ayçekirdeği Atağı - Haberler

Haberi Paylaş

Çiftçiden Ayçekirdeği Atağı

Çiftçiden Ayçekirdeği Atağı

Arpa, buğday ve nohut ekimi ile beraber Kırşehir'in Kaman ilçesindeki çiftçiler, son yıllarda yağlık ayçekirdeğine yöneliyor.

Arpa, buğday ve nohut ekimi ile beraber Kırşehir'in Kaman ilçesindeki çiftçiler, son yıllarda yağlık ayçekirdeğine yöneliyor.

Kaman Gıda Tarım ve Haycılık Müdürü Ömer Sevim, yaptığı açıklamada, ilçe, belde ve 22 köyde ayçekirdeği üretimine yönelmenin olduğunu belirtti.

Sevim, "2010 yılında Kaman ilçesinde 658 dekar olan yağlık ayçekirdeği ekimi 2011 yılında bin 700 dekara, 2012 yılında 7 bin dekara, 2013 yılında ise 15 bin 515 dekara kadar ulaşmıştır.

Çiftçilerimizin yağlık ayçekirdeği ekme konusundaki istekleri, arzuları, bizlerin de eğitim çalışmaları ile üretim artarak devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda üretimin daha da artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Kaman, İç Anadolu Bölgesinin tarımı en faza yerlerden bir tanesi Arpa, buğday nohut ekimi söz konusu. Yağlık ayçekirdeği bitkisinin alternatif ürün olarak bu bölgeye girmesiyle beraber arpa, buğday ve nohut ekiminde azalma, ayçekirdeği üretiminde artış yaşanmaya başladı" dedi. - KIRŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ömer Sevim Kırşehir Kaman Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title