BBP Mkyk Üyesi Hüseyin Döngel Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

BBP Mkyk Üyesi Hüseyin Döngel Açıklaması

AA - Yerel
BBP Mkyk Üyesi Hüseyin Döngel Açıklaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Hüseyin Döngel, "Çanakkale, bu mübarek topraklarda yaşayan herkesin, Türkün, Kürdün, Alevinin, Sünninin albayrak altında bir ve beraber yaşama iradesinin tarihe düşen canlı bir"...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Hüseyin Döngel, " Çanakkale, bu mübarek topraklarda yaşayan herkesin, Türkün, Kürdün, Alevinin, Sünninin albayrak altında bir ve beraber yaşama iradesinin tarihe düşen canlı bir kaydıdır" dedi.

Döngel, MKYK üyeleri Abdullah Apaydın, Ali Saraçoğlu ve Ali Aydoğmuş ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Çanakkale Savaşı'nın Türk tarihi kadar dünya tarihi ve siyaseti üzerinde de derin etkileri olan ve Türk tarihinin yeniden yazıldığı önemli bir tarihi zafer olduğunu söyledi.

Çanakkale'de kaybedenlerin emperyalistler olduğu ifade eden Döngel, şöyle devam etti:

"Çanakkale sadece Türk tarihinin bir şeref levhası değildir. Doğulusuyla, Batılısıyla, Kürdü-Türkmeniyle, Lazı-Çerkeziyle ortaya konulan birlikte yaşama iradesinin ve ruhunun adıdır. Çanakkale, bu mübarek topraklarda yaşayan herkesin, Türkün, Kürdün, Alevinin, Sünninin albayrak altında bir ve beraber yaşama iradesinin tarihe düşen canlı bir kaydıdır.

Evet, o ruha bugünden ihtiyacımız vardır. Ama ne yazık ki son zamanlarda bu ruhun sulandırıldığını görüyoruz. Bu ruh sulandırılmadan tarihi gerçeklik zemininde algılanmalıdır. Türk-İslam tarihinde Türk milletinin küresel emperyalistlere karşı ortaya koyduğu bu ruhun özünde, buram buram vatan sevgisi, hür yaşama iradesi ve iman aşkı kokar."

Döngel, Çanakkale destanının edebileştirilmiş halini, en güzel şekilde milli şairimiz, büyük ve mücadele adamı, İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif'in dizelerinde yerini bulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türk Milleti tarih boyunca bağrından, milli ve manevi alanda kahramanlar çıkarmıştır. Merhum Akif, her iki alanın kahramanı olarak Türk Milletinin devletsiz, hürriyetsiz, vatansız, ezansız ve mabetsiz yaşayamayacağını, milletimizin ruh derinliğini, gönül zenginliğini ve emperyalistlere karşı başkaldırışını İstiklal Marşımızın dizelerine nakşetmiştir. O mücadele adamı, Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu'yu karış karış dolaşarak, Nasrullah Camii'nde verdiği vaazlarıyla, Sebilürreşat ve Sırat-ı Müstakim dergilerinde yazdığı yazılarıyla milli bilincin uyanmasında, halkın teşkilatlandırılmasında ciddi katkılar sağlamıştır."

Zorunlu eğitimin kesintili olmasına, çocuğun ve ailenin eğilim ve isteklerine göre alan tercihleri yapabilmelerine "Evet" dediklerini dile getiren Döngel, sistemin uygulanabilirliği ile fiziki, teknik ve personel alt yapısının yeterliliği ile alakalı ciddi kaygıları olduğunu anlattı.

Döngel, zorunlu eğitimi 4+4+4 şekline dönüştürmekle eğitimin kalitesi ve niteliğinin arttırılmış olmadığını kaydederek, şunları söyledi:

"Bu sistemde hükümet kalıp için çabalarken öz için hiçbir şey yapmıyor. Hükümet 28 Şubat dayatmacı zihniyetinin ürünü olan 8 yıllık kesintisiz eğitimin açtığı yaraları ortadan kaldırayım derken nesilleri heder eder, kayıp nesiller ürüten bir sisteme imza atmamaya özen göstermelidir.

Türk eğitim sisteminin ilköğretimden yükseköğretime kadar ciddi bir reforma ihtiyacı vardır. Bu reform, şekli ve yapısal olmakla beraber asıl, müfredat içeriklerinde yapılmalıdır. Böyle bir düzenleme geniş katılımla, detaylı çalışılmış bir emeğin ürünü olarak yasalaştırılmalı ve eğitim politikacıların sultasından kurtarılarak devlet politikası haline getirilmelidir.

Sorun çözülecekse köklü bir reform yapılmalıdır ve bu reform bizce gereklidir. Çünkü, mevcut sistem her yönüyle çökmüştür. Bu sistem adam yetiştirmemektedir, akademik alanda sınıfta kalmıştır. Kendinden, çevresinde olup bitenden bihaber, gelecek kaygısı taşımayan, ahlak ve kültür yozlaşmasına mahkum edilmiş nesiller üretmektedir."

- KAYSERİ

AA / Yerel

Büyük Birlik Partisi Hüseyin Döngel Çanakkale Aydoğmuş Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title