Bakıma Muhtaç Hayvanlar İçin "Şefkat Yuvası" Kurdu - Haberler
Haberi Paylaş

Bakıma Muhtaç Hayvanlar İçin "Şefkat Yuvası" Kurdu

AA - Yerel
Bakıma Muhtaç Hayvanlar İçin 'Şefkat Yuvası' Kurdu

"Büyük Anne Ekolojik Yaşam Çiftliği" kuran Çimen Yüksel, bakıma muhtaç hayvanları tedavi ederek sahiplenilmesini sağlıyor.

Metin Girgin - Babaannesinin vasiyeti üzerine

"Büyük Anne Ekolojik Yaşam Çiftliği" kuran Çimen Yüksel, bakıma muhtaç hayvanları tedavi ederek sahiplenilmesini sağlıyor.

Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vefat eden büyükannesinin arzusunu yerine getirmek ve anısını yaşatmak için Başiskele ilçesinde çiftlik kurduğunu söyledi.

Çiftliğinde at, eşek, kedi, köpek, tavşan, inek, koyun, keçi ve kanatlı hayvanlar olmak üzere, 200'ün üzerinde hayvan yaşadığını anlatan Yüksel, insanların sahiplendikten sonra bakamayarak sokağa terk ettikleri hayvanları aldıklarını dile getirdi.

Bakımlarını yaptıkları hayvanları almak isteyen vatandaşlara verdiklerini kaydeden Yüksel, çiftliğin kurulduğu 84 dönümlük arazinin dedesinden kaldığını, arazide organik sebze-meyve de yetiştirdiklerini belirtti.

Yüksel, hayvanların bakımının zor olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Yemeği, aşısı, temizliği, veteriner hizmetleri var. Hayvanlar hasta olduklarında, 'uyutalım, öldürelim' diye düşünmüyoruz. Allah'ın verdiği nefesi sonuna kadar kullansın istiyoruz. Felçli ve ağzında yara olan hayvanlara özel bakım yapıyoruz. İnsanoğlunun maddiyat düşkünlüğü kötü. Doğayı harcıyorlar. Ben de onunla mücadele ediyorum aslında. Doğayı koruyorum. 'Çalışanların ve hayvan bakıcıların maaşları, sigortaları, hayvanların mamaları, yemleri, veteriner masrafları, vergileri' derken, aylık ortalama 20 ila 25 bin lira masrafımız oluyor."

-"Çocuklar doğal yaşamı öğreniyor"-

Yüksel, aileleriyle çiftliğe gelen çocukların hayvan ve bitkileri yakından tanıyama fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Bitki ve hayvanları tanımayan, hindiyi kabardığı zaman "tavus kuşu" sanan bir nesil yetişmemesi için kapılarını çocuklara ve ailelerine açtıklarını belirten Yüksel, çocukların sebze ve meyve yetiştiriciliği konusunda da bilgilendiğini anlattı.

Yüksel, çiftliği para kazanmak amacıyla kurmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çiftlikte Türkiye'nin farklı bölgelerini temsil eden taş ve tuğla dolgulu ahşap evler yaptık. Şömineli yaşam alanı, Türk sofrası, mutfağı, yüzme havuzu olan minyatür evler yaptık. Aileler, fabrikalarda çalışan ve misafir olarak gelen yabancılar bu evlerde kalıyor. Doğa ve hayvanlarla iç içe dinleniyorlar. Derdimiz ticaret değil, amatör ruhla yapıyoruz.

Buradan elde ettiğimiz gelirle çiftliğin masraflarının bir kısmını karşılamış oluyoruz."

Yayıncı: Kemal Kaymak - KOCAELİ

AA / Yerel

Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title