30. Uluslararası İstanbul Film Festivali - Haberler
Haberi Paylaş

30. Uluslararası İstanbul Film Festivali

AA - Yerel
30. Uluslararası İstanbul Film Festivali

'Sinema Onur Ödülleri'nin bu yıl, yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ile Türk sinemasının unutulmaz ikilisi Metin Akpınar ve Zeki Alasya'ya verilmesi kararlaştırıldı.

'30. Uluslararası İstanbul Film Festivali' kapsamında verilen 'Sinema Onur Ödülleri'nin bu yıl, yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ile Türk sinemasının unutulmaz ikilisi Metin Akpınar ve Zeki Alasya'ya verilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfından yapılan açıklamaya göre, Uluslararası İstanbul Film Festivali etkinlikleri kapsamında her yıl takdim edilen 'Sinema Onur Ödülleri' bu yıl Türk sinemasına imzasını atan dört büyük isme verilecek.

Yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ve Türk sinemasının unutulmaz ikilisi Metin Akpınar ile Zeki Alasya'ya ödülleri, 1 Nisan akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı'nda gerçekleştirilecek, '30. Uluslararası İstanbul Film Festivali Açılış Töreni'nde takdim edilecek.

- ÖDÜL ALANLAR-

Metin Akpınar, Haldun Taner, Ulvi Uraz gibi büyük tiyatro ustalarının yanında geliştirdiği oyunculuğuyla, Türkiye'nin ilk kabare tiyatrosu Devekuşu Kabare Tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı. Kurulduğu 1967 yılından kapanana kadar tiyatronun idari müdürlüğünü de üstlenen Akpınar, 1970'li yıllardan itibaren sinemada da kendisini gösterdi. Arzu Film çatısı altında, 40 yıl boyunca 50'yi aşkın filmde unutulmaz kompozisyonlar çizen Akpınar, son dönemde televizyon dizilerinde de başarılı kariyerine devam ediyor.

Tiyatro hayatına, 1959 yılında amatör olarak başlayan ve hızla profesyonelliğe adım atan, Devekuşu Kabare Tiyatrosunun kurucuları arasında yer alan Zeki Alasya, sinema kariyerine 1973 yılında başladı. Film ve TV dizilerinde toplam 64 oyunculuk, 28 yönetmenlik ve 8 senaryo denemesiyle uzun yıllar çok verimli ve üretken bir çaba gösteren Alasya, komedinin yanı sıra dramlar veya siyasal çağrışımlı filmler de yönetti.

'Sinema Onur Ödülü'nün sahibi olacak bir diğer isim, yönetmen Yusuf Kurçenli, Türk sinemasına kazandırdığı filmleriyle, gerek beyaz perdeden gerekse televizyon ekranlarından sinemaseverlerin sevgisini kazandı. 1977 yılında 'Özgürlüğün Bedeli' adlı film ile başladığı sinema hayatında 've Recep ve Zehra ve Ayşe' (1983), 'Gramofon Avrat' (1987), 'Çözülmeler' (1994), 'Gönderilmemiş Mektuplar' (2002) ve 'Yüreğine Sor' (2010) gibi filmleriyle uzun soluklu bir kariyer çizen Yusuf Kurçenli'nin unutulmaz eserlerinden 'Karartma Geceleri' (1990) de İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek.

'Sinema Onur Ödülleri'nden dördüncüsü, Türk sinemasının en büyük kamera ustalarından Ertunç Şenkay'a takdim edilecek. 1975'de başladığı sinemada, kısa zamanda kamera ustalarından biri olarak öne çıkan Ertunç Şenkay, kariyeri boyunca, popüler Arzu Film güldürülerinden ilk filmlerini yapan yepyeni yönetmenlere kadar herkese verdiği destekle camiada unutulmaz bir yer edindi. Şenkay, görüntü yönetmeni olarak, Halit Refiğ'den Zeki Ökten'e, Sinan Çetin'den Ali Özgentürk'e, Nesli Çölgeçen'den Zeki Alasya'ya, Zeki Demirkubuz'dan Ersin Pertan'a, Mustafa Altıoklar'dan Derviş Zaim'e farklı kişilikte birçok yönetmenle başarılı yapımlar gerçekleştirdi.

(ÇİĞ-DÜR-ZBD) - İSTANBUL

AA / Yerel

Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title