Yemen'den Tahliye Edilen Somalililerin Sayısı Bin 64'e Ulaştı

Yemen'den Tahliye Edilen Somalililerin Sayısı Bin 64'e Ulaştı

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 2018’in başlangıcından bu yana Yemen’den tahliye edilen Somalili mülteci sayısının bin 64 olduğunu açıkladı.

Yemen'den Tahliye Edilen Somalililerin Sayısı Bin 64'e Ulaştı

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 2018'in başlangıcından bu yana Yemen'den tahliye edilen Somalili mülteci sayısının bin 64 olduğunu açıkladı.

IOM, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 124 Somaliliyi kapsayan son tahliye işleminin Pazar günü 8 kısımda gerçekleştirildiğini belirtti. IOM, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile işbirliği içinde yapılan tahliyelerin, Yemen'in Aden Limanı'ndan Somali'nin Barbara Limanı'na yapıldığını ifade etti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Suudi Arabistan ve Husi'lerin liderliğindeki Arap Koalisyon güçleri tarafından desteklenen Cumhurbaşkanı Hadi'ye bağlı hükümet güçleri ve geçtiğimiz yıl öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların insani ve sağlık koşullarını zorlaştırması sonucu nüfusun çoğunu gıda yardımına ihtiyaç duyuyor. Ülkenin koşulları Afrika'dan gelen göçmenleri de olumsuz yönde etkiliyor. - ADEN

Kaynak: İHA