Öznur Akgöz - Öksürük düşmanı bağırsak dostu salep - Haberler.com

Öksürük düşmanı bağırsak dostu salep

Öksürük düşmanı bağırsak dostu salep

Orkide yumrularının dövülerek toz haline gelmesiyle elde edilen en sevilen kış içeceklerinden salebin sayısız faydası bulunuyor. Salep, hem bağırsak dostu hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği ile ön plana çıkıyor. Akciğer sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bilinen salep haftada 1-2 kez şeker oranına dikkat edilerek rahatlıkla tüketilebilir. Zencefil ve tarçın ile birlikte tüketilmesi, yararlarını artırıyor.

Orkide yumrularının temizlenip yıkandıktan sonra süt veya su ile haşlanıp kurutulmasıyla oluşan salebin, içerisinde nişasta, şeker, glukomannan gibi karbonhidratlar, protein, yağ, A ve C vitamini, kalsiyum, fosfor ve potasyum bulunuyor. İçindekiler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayarak akciğer sağlığı üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor.

Salebin içerisindeki yumuşak kıvam müsilaj etki gösteren glukomannandan gelmektedir. Bu sayede bağırsak hareketlerini artırır, tokluk sağlar, boğazı yumuşatır, öksürüğü azaltır ve hazımsızlığa iyi gelir. Her gıda gibi fazla miktarda tüketildiğinde kaşıntı, alerji gibi durumlar görülebilir. Öksürerek boğazımızın tahriş olmaması için salep kış aylarında özellikle içilebilir. İçerisine şeker ilave edildiğinde kalorisi arttığı için fazla tüketildiğinde kalori artışına neden olabilir.

Piyasada bulunan hazır paketli salepler yerine nişasta ve şeker ilave edilmemiş halini aktardan toz halinde satın alabilirsiniz. Hazır satılan paketler yerine aktardan toz salep satın alınarak 1 litre süte 1 tatlı kaşığı kadar eklenerek şekerli ya da şekersiz hazırlayabilirsiniz. Haftada 1-2 kez ara öğünlerde 1 fincan tüketebilirsiniz.. Salebin üzerine tarçın ve zencefil eklenerek içilmesinin kan şekeri için de faydalı olduğunu biliyoruz. Tarçın baharatının hoş kokusu, tadı ve kan şekerini düzenlemesi nedeniyle saleple birlikte tüketilmesini tavsiye ediyorum. Salep içine zencefil de ilave ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title