Necdet Döner - Yaşlanma ve egzersiz - Haberler.com
Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
25.11.2021 10:14

Yaşlanma ve egzersiz

Yaşlanma Nedir?

Yaşlanma, organizmada hücre, doku, organ ve sistemler düzeyinde zamanın ilerlemesiyle meydana gelen geriye dönüşü olmayan yapısal ve işlevsel değişikliklerin tümü olarak adlandırabiliriz. Yaşla birlikte sağlık alanında ortaya çıkan bu değişiklikler nedeniyle yaşlıların aktivitelere ilgileri ve bu aktiviteleri yapma becerileri de azalır.

Yaş almayla beraber kişinin aynı zamanda mental bakımdan da etkilenmektedir. Sağlıklı yaşlanmak için dikkat etmemiz gereken bazı konular var bunları aktarayım.

1. Düzenli fiziksel aktivite

2. Beslenme

3. Sigara ve alkol kullanımı

4. Sosyal aktivitelere katılım

5. Düzenli uyku

6. Güneşlenme alışkanlığı bu maddelere dikkat ettiğimiz takdirde sağlıklı yaş almak ve birçok hastalıkların önüne geçmesinde yardımcı olacaktır.

Türkiye genelinde yapılan çalışmalarda yaşlılarda sıklıkla görülen kronik hastalıklar sırasıyla

Hipertansiyon

Osteoartrit

Kronik kalp yetmezliği

Diyabetus mellitus(şeker hastalığı)

Koroner arter hastalığı

Osteoporoz olduğu saptanmıştır. Ayrıca yaş artmasıyla beraber kişilerde düşme uyku problemleri de meydana gelmektedir. Düşme korkusu olan kişiler hareket etmekten korkar hale geliyorlar bu sefer de hiç hareket etmemeye başlıyorlar. Aslında hareketi bırakmamız gerekir yürüyüş yaparken kişinin tutunarak yardım alarak yürümesi bir güvence oluşturarak hareket etmesi daha doğru olacaktır. Yeteri kadar uyuyamayan kişilerde duygu,düşünce, fiziksel problemler meydana gelebilmektedir. Uyku süresine ve kalitesine önem vermeye dikkat edelim. En önemli hususta egzersizdir. Sağlıklı yaş almak istiyorum diyorsanız egzersiz hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekiyor. Fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizler büyük önem taşımaktadır. Bilinçsiz yapılan egzersiz faydadan çok zarar verebileceğini unutmayınız.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title