Necdet Döner - Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısına ne iyi gelir? - Haberler.com

Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
31.01.2022 08:59

Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısına ne iyi gelir?

Kasık ağrısı hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla karşılaşılabilen bir sağlık problemidir. Kasık ağrısı pelvis bölgesinde veya alt karın bölgesinde hissedilen ağrıdır.

Kasık ağrısına birçok durum neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi yöntemi belirlenmeden önce ağrının ana sebebi hekiminiz tarafından saptanmalıdır. Kasık ağrısının nedenini belirlemede ağrının tipi önemlidir.

Kasık ağrısı neden olur?

Kasık ağrısının nedeni doğrudan şudur demek doğru olmaz. Sporcu yaralanması veya ağır iş sonucunda bir zorlanmaya bağlı ağrı oluşabilmektedir. Kadınlarda adet döneminde kasık ağrısı oluşabilir. Bu yüzden kadınlarda ve erkeklerdeki kasık ağrıları farklı türde olabilir. Genel olarak kasık ağrısı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Kas gerginliği

2. Kasık fıtığı

3. Sinir sıkışması

4. Yansıyan ağrı

5. İltihabi faktörler

6. Yoğun stres

Kasık ağrısına ne iyi gelir?

Kasık ağrısında evde uygulayabileceğimiz basit yöntemleri sıralayacağım. Bu yöntemler kasık ağrınızı hafifletip yok etmede yardımcı olacaktır.

- Soğuk kompres uygulamak kasık ağrısını azaltmada etkili yöntemlerden biridir. Ağrılı bölgeye 15 dakika boyunca günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

- Esneme egzersizleri de kasık ağrınızı azaltmada yardımcı olacaktır. Fazla zorlamadan ağrı sınırları içerisinde yapabilirsiniz.

- İstirahat etmek ağrınızı azaltmada diğer etkili yöntemlerden biridir.

Kasık ağrısında hangi yağlar kullanılabilir?

Ağrı azaltmada etkili yağların başında kantaron yağı gelmektedir. Ağrılı bölgeye 15-20 dakika boyunca masaj yapınız. Günde 1-2 kez yeterlidir.

Kekik yağı da kas gerginliğine bağlı oluşan ağrılarda etkilidir. Kasık bölgesinde gerginlik varsa kekik yağı ile masaj yapabilirsiniz. Kekik yağı ile kan dolaşımı artar ağrılar azalır.

Karanfil yağı da diğer alternatif yağlar arasındadır. Ağrı azaltıcı etkisiyle kasık bölgesindeki ağrıyı azaltmada yardımcı olacaktır.

Not: Tüm yağlar alerjik reaksiyon verebilir kullanmadan önce hekiminize danışınız.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title