Necdet Döner - Boyun düzleşmesi nedir? - Haberler.com
Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
10.11.2021 11:40

Boyun düzleşmesi nedir?

Günlük hayatımızda bilgisayar veya cep telefonunda geçirilen uzun zaman bir çok kişide duruş bozukluğuna bununla beraberde omurga problemlerine neden olmaktadır.Boyun bölgesinde bulunan eğriliğin çeşitli nedenlerden dolayı kaybolup düz hale gelmesine boyun düzleşmesi denir.

Omurgamız S şeklinde yukarıdan aşağıya doğru omurlardan oluşan vücudumuzu ayakta tutan kolonumuzdur.Boyun ve bel bölgesindeki fizyolojik kıvrımlara veya eğriliklere lordoz, sırt ve kuyruk sokumu bölgesinde bulunan ters C harfi bölümüne ise kifoz olarak adlandırılır.Boyun düzleşmesini engellemek için her zaman dik durmaya çalışalım boyun öne doğru eğildiğinde boyun bölgesine binen yük artar böylelikle boyun bölgesinde problem oluşmasına neden olur. Egzersiz yaparak omurga çevresindeki adeleleri güçlendirmemiz gerekir.Boyun düzleşmesi için veya duruş bozukluğu olan kişiler için özel tasarlanmış eğimleri sayesinde uyurken dinlenirken kişinin boynunu doğru bir şekilde kalmasına yardımcı olur.Boyun ağrılarınız olduğu zaman soğuk uygulama yaparak o bölgedeki ağrıyı azaltmada etkili olacaktır.Aynı şekilde adele gerginliğine bağlı ağrılarınız varsa da sıcak uygulama yaparak adelenin gevşmesini sağlar ağrınız da azalır.

Boyun düzleşmesinin önüne geçebilmek için ofis çalışanı iseniz çalışma ortamınızı kendinize göre ergonomik hale getirmeye çalışalım.Masa ve sandalye boyunu kendinize göre ayarlayın.Bel yastığı kullanarak belin fizyolojik kıvrımını koruyun.Sürekli aynı pozisyonda kalmaktan kaçının.En iyi duruş bir sonraki duruştur.Belli aralıklarla vücudunuzu dinlendirmekte fayda var.Bu yazımızın da sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title