Necdet Döner - Boyun ağrısı nedenleri nelerdir? - Haberler.com

Boyun ağrısı nedenleri nelerdir?

Boyun ağrısı nedenleri nelerdir?

Boyun ağrısı günümüzde sık karşılaştığımız her yaşta görülebilen rahatsızlıklardan biridir. Birçok farklı nedene bağlı olarak oluşabilir. Kişinin yaşamını önemli ölçüde etkiler hatta kişinin iş hayatına ara vermek zorunda bile kalabilir. Bu yazımda sizler için boyun ağrısı hakkında değineceğim.

Servikal dediğimiz boyun bölgesinde 7 tane omur bulunur. Baş bölgesinin hareketini ve başın ağırlığını taşıyan bölgemizdir.

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun ağrısının en önemli nedenlerinden birisi duruş bozukluğudur. Doğru postür doğru uyku pozisyonu ile ağrıları en aza indirebilir veya boyun sağlığını koruyabiliriz.

Bilgisayar ve televizyon karşısında dik durmalıyız. Başın öne doğru eğilmesi boyun bölgesine binen yükü arttırır. Aynı şekilde telefon kullanırken de baş daima dik durmalıdır. Vücut bir bütündür farklı bölgedeki bir rahatsızlık boyun bölgesine yansıyan ağrı yapabilir. Boyun ağrısı olan kişilerde diyafram kası(C3-5) değerlendirilir.

Kas spazmı

Stres

Çarpma-düşme

Osteoartrit (kireçlenme)

İç organlardan kaynaklı (visseral) nedenlerden olabilmektedir.

Boyun ağrısından korunmak için ne yapılmalıdır?

Boyun ağrısından korunmak için özellikle boynu zorlayan hareketlerden uzak durun. Uzun süre baş öne eğilmiş bir şekilde durmayın boynu ciddi derecede zorlamaktadır. Stres yönetimine dikkat edin stres omurga çevresindeki kasları gerginleştirir ve omurgamızı zorlar. Düzenli fiziksel aktivite yapmakta fayda var. Manuel terapi yöntemiyle boyundaki kas spazmı çözülebilir, boyundaki blokajlı eklemleri açmaya yönelik uygulamalar yapılabilir. Manuel terapi ile boyun bölgesindeki kan dolaşımı artar kaslar gevşer ve ağrı azalır.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title