Necdet Döner - Bel fıtığı belirtileri nelerdir? - Haberler.com

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı günümüzde çok sık karşılaştığımız ve kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır.Bel bölgesi vücut ağırlığımızın büyük kısmını taşıyan yer olarak da biliriz.Bel bölgesinde 5 adet omur bulunur(L1 den başlar L5 te sonlanır) bu omurlar arasında yastıkçık şeklinde disklerimiz bulunur.Diskler nukleus pulposus,anulus fibrosus ve kemik arasındaki kıkırdak yapılardan meydana gelir.Disklerin içerisinde bulunan lifler zamanla yırtılır ve içerisindeki nucleus pulposus dediğimiz kısım omuriliğe doğru bası yapar.

Bel fıtığınız varsa erken aşamadayken tedavi edilmesinde fayda vardır.Bel fıtığı belirtileriniz varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.Hekim onayıyla birlikte manuel terapi ve fizyoterapi uygulamalarına başlanabilir.Bel fıtığı tedavisi %98 oranında ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Bel fıtığı belirtileri?

Başlıca belirtileri ayaklarda uyuşma, kas güçsüzlüğü, bacak ağrısı, yürümede zorluk şikayetleri ile meydana gelmektedir hatta ileri dereceki fıtıklarda kişide idrar kaçırma da gözlemlenir.

Bel fıtığının ilk dönemlerinde bel fıtığı sorunu yaşayan hastalar bel ağrısından şikayet etmektedirler.Siyatik ağrısı ile bel ağrısı karıştırılmamalıdır.Bel fıtığı belden topuğa doğru bir uyuşma karıncalanma olurken siyatik ağrısında ise kalçadan topuğa doğru ağrı oluşur.

Bel fıtığı nedenleri nelerdir?

Hareketsiz yaşam bel fıtığını tetikleyen önemli nedenlerden diridir.Günlük düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteyle riski azaltabilirsiniz.

Bazı ani hareketler ve zorlamalar da bel fıtığına yol açabilir.Özellikle ağır kaldırmak bel omurları üzerinde büyük bir baskı meydana getirebilir ve bu durum sonucunda fıtıklaşma oluşabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Sigara içmek

Yaşlanmaya bağlı dejeneratif değişiklikler

Fazla kilo gibi nedenlerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title