Av. Ali Cenk AHİ - Avukat Ersin ARSLAN’ın Anısına 5 Nisan Avukatlar Günü - Haberler.com

Avukat Ersin ARSLAN’ın Anısına 5 Nisan Avukatlar Günü

Avukat Ersin ARSLAN’ın Anısına 5 Nisan Avukatlar Günü

Öncelikle insan haklarının, demokrasinin ve hukuk devletinin güvencesi olan meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlamak ve barolarca neden bu tarihin seçildiğinden bahsetmek istiyorum.

Cumhuriyetin ilanından sonra 3 Ocak 1934 tarihinde ilk kez en geniş katılımla İzmir'de gerçekleştirilen "Türkiye Avukatlar Birliği" toplantısında, katılımcı Baro Başkanları ve illerin Baro temsilcileri "Türkiye Barolarının Aynı Çatı Altında Toplanması" düşüncesini benimsemişlerdir.

1934 yılında alınan ilke kararı uyarınca tüm Baro Başkanları ve baroların temsilcileri bu karardan 24 yıl sonra 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir'de, İzmir Ticaret Odası toplantı salonunda bir araya gelerek iki günlük çalışmalar neticesinde Barolar Birliği'nin kuruluş çalışmalarını görüşmüşlerdir. Daha sonra 6 Ocak 1963 tarihinde toplanan İzmir Barosu Yönetim Kurulu 5 Nisan tarihini Avukatlar Günü olarak kabul edip kutlama kararı almıştır.

Baro Başkanlarının İzmir'de ilk kez 5 Nisan 1958 de toplandıkları, bu tarihin 70 yıl önce 5 Nisan 1878 de yapılan İstanbul Barosunun ilk Genel Kuruluyla aynı gün olmasının, 5 Nisan 1958 günü İzmir de toplanan Baroların, 5 Nisan tarihini seçmelerinin nedeni olduğu düşünülmektedir.

İlk kez hukuk sistemimize "muhami" (himaye eden) unvanıyla giren mesleğimizin unvanı, 1926 tarihinde çıkarılan yasa ile "avukat" olarak değiştirilmiştir.

Yasanın birinci maddesine göre avukat; "bütün hukukî meselelerde başvuranlara sözlü ve yazılı görüş bildiren, her türlü belgeleri düzenleyen, mahkeme ve hakemler önünde gerçek ve tüzel kişileri vekil sıfatıyla temsil eden ve dava ve savunmayı kendisine meslek seçmiş kişi" olarak tanımlanmıştır.

Savunulma hakkı kutsaldır, her bireyin savunmaya ihtiyacı vardır. Avukatlık da sırf bir başkasını mahkeme huzurunda temsil etmekle sınırlı olmayıp HAKKIN SAVUNULMASI mesleğimizin asıl amacıdır. Bunun içindir ki avukatlık kadar sosyal hayatta etkisi olan hiçbir meslek yoktur. Avukatlık kadar mensuplarının özel hayatını bile meslek ahlakı ve meslek kurallarının etkisi altında bulunduran başka hiçbir meslek yoktur. Avukatlık Kanunu'muz:

"Avukatlar yüklendikleri görevleri, bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık ünvanının gerektirdiği saygı ve güvene yakışır bir şekilde hareket etmekle yükümlüdürler." Demektedir. Avukatlık ahlak dediğimiz manevi temel üzerine kurulmuştur. Bu husus dahi avukatlığın ne denli kutsal bir meslek olduğu göstermektedir. Mesleğimiz ile ilgili yasalar günün koşullarına göre ve uygulamaları ile biçimlenir ve renklenir ama asıl olan avukatın mesleğini icra ederken gösterdiği özendir.

Avukatlık mesleğinin kutsallığından bahsederken, İstanbul Barosu; Başkan Orhan Adli Apaydın döneminde darbe hukukuna karşı mücadele verdiği için tarihinde ilk kez 12 Eylül 1980 cuntası tarafından kapısına kilit vurularak mühürlenmiştir.

Avukat Orhan Adli Apaydın 1947 yılında kurulan Hür Fikirleri Yayma Cemiyetinin kurucuları arasında yer almıştır. Adnan Menderes'in avukatlığını üstlenmiş ve ceza davalarındaki savunmalarıyla tanınmıştır. 1972 yılında kurulan Barış Derneği kurucuları arasında yer almış, bu dernek nedeniyle 12 Eylül darbesinden sonra yargılanmıştır.

Orhan Adli Apaydın, 1976 yılında İstanbul Barosu başkanı seçilmiş ve ardı ardına üç dönem başkanlık görevine devam etmiştir. 12 Eylül askeri darbesi gerçekleştikten sonra darbeciler tarafından yargılanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticilerinin savunmasını üstlenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Merkezinin İstanbul'daki kurucuları arasında yer almıştır. Barış Derneği kurucuları arasında yer aldığı gerekçesiyle 1982 yılında tutuklanmış, Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği yaptığı için hakkında dava açılmıştır. Baro Başkanlığı görevine 1983 yılına kadar devam etmiş ancak1983 yılında Adalet Bakanı tarafından Baro Başkanlığı görevinden alınmıştır. Apaydın'ın hukuk adına verdiği mücadeleler nedeniyle İstanbul Barosu Merkez Binası'nın bulunduğu sokağa ve İstanbul Barosu konferans salonuna Orhan Adli Apaydın'ın adı verilmiştir.

Son dönemlerde ülkemizde kadın hakları ve İstanbul Sözleşmesi gündemdeyken hukukun öncü kadını, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Ankara Barosu'nun ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu'nun "Bugün kadınlar erkeklerle eşit haklara sahipler. Türk kadınının amacı ülkelerinin yaşam standardını elinde barındırdığı gücü sonuna kadar kullanarak yükseltmektir." Sözü ile hem bir kadın hem de avukat olarak hakkın önemini vurgulamıştır.

Görevi için canla başla çalışan meslektaşlarımız çoğu zaman şiddete de maruz kalmaktadır. Daha yeni 16 Mart tarihinde Kocaeli'nde meydana gelen avukat cinayeti hukuk camiasını derinden yaralamıştır. İstanbul Barosu'na bağlı avukat Ersin Arslan, haciz için gittiği evde ev sahibi ile arasında yaşanan tartışmada borçlu kişi tarafından vurularak genç meslektaşımız hayata veda etmiştir. 8 Temmuz 2019 tarihinde de Avukat Hüseyin Yama, müvekkili tarafından başından vurularak hayatını kaybetmiştir.

Keşke bugünü fiziksel saldırılara maruz kalmayan ya da cinayet kurbanı olmayan avukatlarla anabilseydik. Güvenliğimizin teminatı olan, kutsal bir kamu hizmeti gören avukatlarımızın tüm toplumda gerekli saygınlığa erişmesi ve bu bilincin tüm topluma yerleşmesi ümidi ile hayatını kaybeden meslektaşım Avukat Ersin ARSLAN'ı saygı ve rahmetle anıyor ve başta bana mesleğimi sevdiren değerli hukukçu, Babam, Av. Hasan AHİ olmak üzere, tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutluyorum.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title