Yasa Dışı Dinleme" Davası Sanıkları, "Bylock" Kullanıcısı Çıktı

Yasa Dışı Dinleme" Davası Sanıkları, "Bylock" Kullanıcısı Çıktı

Yasa Dışı Dinleme' Davası Sanıkları, 'Bylock' Kullanıcısı Çıktı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Erzurum'da, "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin aralarında eski Erzurum Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak ile "böcek davası" hükümlüsü eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar'ın da bulunduğu 20...

Erzurum'da, "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin aralarında eski Erzurum Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak ile "böcek davası" hükümlüsü eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar'ın da bulunduğu 20 polisin yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ferdi Kaldı ile sanık avukatı katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasıyla ilgili yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapis cezası alan eski EGM İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar ile diğer 18 sanık ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada mahkeme heyeti başkanı, sanıkların Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) özel haberleşme ağı "ByLock" kullanıp kullanmadığı yönünde Erzurum Emniyet Müdürlüğüne yazılan yazıya cevap geldiğini belirterek, yazıda sanıklardan Serdar Doğan, Hüseyin Topal, Mehmet Gökçe, Serdar Aydın, Yusuf Çilingir, Serdar Erkan, Cengiz Çiçek, Kenan Kılıç, Aslan Kartal, Yücel Bilgiç, Gürhan Koca ve Hasan Altıntaş'ın "ByLock" kullandığının tespit edildiğinin ayrıca sanıklardan 14'ünün meslekten ihraç edildiğinin bildirildiğini kaydetti.

Diyecekleri sorulan sanık Kaldı, eski beyanlarına ekleyeceği bir husus olmadığını belirterek, "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen kişiler hakkında bilgisinin olmadığını söyledi.

Mahkeme heyeti, eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca "yasa dışı dinleme" iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 29 Aralık 2014'te Ankara, İstanbul, Kahramanmaraş, Bolu ve Düzce'de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, eski Erzurum Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak ile emniyet amirleri Serkan Doğan, Soysal Aktürk, Yücel Bilgiç ve başkomiser Aslan Kartal gözaltına alınmıştı.

Savcılıkça hazırlanan 162 sayfalık iddianameyle, Uçak ile emniyet amirleri Doğan, Aktürk, Bilgiç ve başkomiser Kartal ile Romanya'da yakalanan Sedat Zavar ile diğer 14 sanık hakkında, "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "kişisel verilerin kaydedilmesi", "kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği", "suç uydurma", "suç işlemek maksadıyla örgüt kurma, yönetme ve üye olma" suçlarından 25 yıldan 130 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title