Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşinin annesinin yüzüne tüküren damat, tazminat cezasına çarptırıldı.

13.07.2020 09:12 | Son Güncelleme: 13.07.2020 10:22

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşinin annesinin yüzüne tüküren damat, tazminat cezasına çarptırıldı.

Aile mahkemesine başvuran çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Kusur tespiti yapan mahkeme, kadını kusurlu saydı. Kararı temyiz eden davacı kadın, eşinin, ailesine yönelik hakaretlerde bulunduğunu öne sürdü.

TÜKÜRMEK 'AŞAĞILAMA' SEBEBİ SAYILDI

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; "Taraflar eşit kusurlu kabul edilerek boşanma kararı verilmiş ise de, yapılan yargılama ve toplanan delillerden tarafların mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında, davalı erkeğin eşine sürekli olarak fiziksel şiddet uyguladığı, agresif ve saldırgan olduğu, ayrıca eşinin annesinin yüzüne tükürmek suretiyle aşağıladığı anlaşılmaktadır.

"DAVALI ERKEK AĞIR KUSURLUDUR"

Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda, davalı erkek ağır kusurludur. Gerçekleşen kusurlu davranışlar aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder niteliktedir. Kadın yararına TMK m. 174/1-2 koşulları oluşmuştur. Hal böyle iken, tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve bu hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak davacı kadının maddi ve manevi tazminat isteklerinin reddedilmesi doğru değildir.

KADINA NAFAKA ÖDENECEK

Davacı kadın adına kayıtlı bulunan taşınmazların değerleri ile kira geliri getiriyorsa miktarı belirlenip, boşanma halinde kadını yoksulluktan kurtaracak nitelikte olup olmadığı tespit edilerek sonucuna göre, yoksulluk nafakası (TMK m. 175) hakkında hüküm tesisi gerekirken, bu hususta eksik inceleme ile karar verilmesi doğru görülmemiştir. Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. ve 3. bentlerde gösterilen sebeplerle bozulmasına oy birliği ile karar verildi" denildi.

Kaynanasının yüzüne tüküren damat tazminat ödeyecek

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (3)
EVET: Yazık, çok yazık, yapmayın kız anneleri, hem kendi haysiyetinizi, hem kızlarınızı perişan etmeyin!
EVET: Bende bir kadınım ama sümbüllü yorumcu arkadaşa katılıyorum, hem bir kız annesi damadının evine müdahele etmesi ne kadar olumsuz bir davranış, sanane yani ,bir sorun varsa senden önce o damadında bir annesi var, görüldüğü gibi bu tip huzursuzlukların arkasında genellikle kız anneleri var, kızlarına destek olduklarını sanıyorlar ama malasef en en büyük düşmanlığı onlar yapıyor! Yani yuvalarının dağılmasına ve kızlarının ömür boyu duygusal çöküntüsüne sebep oluyorlar!
SÜMBÜLLÜ: Nafaka kaldırılsın islam hukuku uygulansın Mehir yeterlidir. Nafaka Batı Laik sistemin kadınları azdırmak için şeytani bir oyunudur. Allah emrediyor. Kul uymuyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title