'Verilmeyecek Hesabımız Yoktur'

'Verilmeyecek Hesabımız Yoktur'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hakkındaki İddialara İlişkin Olarak, 'Verilmeyecek Hesabımız Yoktur, Yaptığımız Her İşin Arkasındayız. Şüpheniz Olmasın' Dedi.

'Verilmeyecek Hesabımız Yoktur'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hakkındaki iddialara ilişkin olarak, ''Verilmeyecek hesabımız yoktur, yaptığımız her işin arkasındayız. Şüpheniz olmasın'' dedi.

Bakan Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, hakkında verdiği gensoruda yer alan iddialara cevap vermek için söz aldı.

CHP'nin, ''Sigorta bedeli fazla olsaydı kaza olmazdı'' dediğini ileri süren Yıldırım, her türlü tedbirin alınabileceğini, ancak kazaların önlenemeyeceğini, dünyadaki kazaların yüzde 85'inin insan hatasından meydana geldiğini belirtti.

Binali Yıldırım, düşen uçağın 8 Ocak'ta Kişinev'den Türkiye'ye uçtuğunu, 9 Ocak'ta da Adana'dan kalktığını, Bağdat'ta düşmesi sonucu 28'i Türk vatandaşı olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Kaza yapan uçağın Moldova devletine ait olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Taşıyıcı Moldovalı ve mümessil Türk. Uçağın imalatçısı Ukrayna ve Rusya. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu bizim vatandaşımız. Ukraynalı, ABD'li ve Moldovalı da var'' diye konuştu.

192 üyesi bulunan Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatına Türkiye, Moldova, Rusya ve Ukrayna'nın da üye olduğuna işaret eden Yıldırım, kurallara göre, kaza araştırmada, kazanın olduğu ülkenin sorumlu ve yetkili olduğunu kaydetti.

Bakan Yıldırım, uçağın tescil edildiği Moldova ile uçağın tasarım ve imalatını yapan Ukrayna ve Rusya'nın, kazanın aydınlatılmasında, soruşturmanın ortakları arasında olduğunu vurguladı.

Kazanın ardından 3 kişilik uzman ekibin görevlendirildiğini ifade eden Yıldırım, ekibin 10 Ocak'ta kaza yerine gittiğinde, ABD üs yetkililerinin dışında kimsenin bulunmadığını belirtti. Yıldırım, Iraklı yetkililerin kaza yerine 4 gün sonra geldiğini ifade etti.

Moskova'da uçağın imalatçısı fabrikada çözümlerin yapıldığını, kaza kırım raporunun ortak çalışmayla oluşturulduğunu, 31 Aralık 2007'de raporun tamamlandığını vurgulayan Yıldırım, raporun diplomatik yollardan 16 Nisan 2008'de kendilerine geldiğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, raporu daha önce gayri resmi olarak aldıklarını, ancak raporun işlem görebilmesi için resmi yollardan gelmesi gerektiğini belirtti. Raporu aldıktan sonra Adana Cumhuriyet Savcılığına ilettiklerini belirten Yıldırım, raporda, kazanın, ''Pilotaj hatasından kaynaklandığının'' yer aldığını vurguladı.