Vali Türker İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nü Ziyaret Etti

Vali Türker İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nü Ziyaret Etti

Antalya Valisi Muammer Türker, çalışma ziyaretleri kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Vali Türker İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nü Ziyaret Etti

Antalya Valisi Muammer Türker, çalışma ziyaretleri kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Antalya Valisi Muammer Türker, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde İl Müdürü Ahmet Dallı, İl Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri tarafından karşılandı. Makamda Vali Türker'e Antalya tarımı ve İl Müdürlüğü çalışmaları hakkında sunum eşliğinde bilgiler aktaran İl Müdürü Dallı, Antalya il ve ilçelerinde 19 ilçe müdürlüğü, 9 şube müdürlüğü ve bin 115 personel ile hizmet verdiklerini belirtirken, TARGEL projesi kapsamında 19 ilçe 525 mahallede, 181 ziraat mühendisi ve 81 veteriner hekimin istihdam edildiğini anlattı.

Dallı, Antalya ili arazi dağılımı, örtü altı tarım alanları, önemli tarım ürünleri üretimi, mera çalışmaları hakkında bilgi vererek Antalya'nın 8 milyon 692 bin 442 Türk Lirası tutarında tarımsal üretim değeri bulunduğunu kaydetti. Antalya'nın hayvan varlığı hakkında da bilgi sunan Dallı, 2002 yılından bugüne kadar küçükbaş hayvan varlığının yüzde 12.07, büyükbaş hayvan varlığının yüzde 35 arttığını söyledi.

Dallı, Antalya'nın kovan varlığı itibariyle Türkiye altıncısı, ipek böcekçiliğinde ise yüzde 15.7 koza üretimi ile ikinci sırada bulunduğuna işaret etti. Antalya'da gıda güvenliğini sağlamaya yönelik titizlikle çalıştıklarını ifade eden Dallı, 2014 yılında 20 bin 328 denetim yapıldığını söyledi.

Dallı, 2013 yılında 73 bin 367 üreticiye 97 milyon 630 bin 393 Türk Lirası tutarında tarımsal yatırım ve destekleme ödemesi yapıldığını, Bakanlık tarafından 2006 yılından bu yana uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 111 tarımsal yatırımın Antalya'ya kazandırıldığını, yatırımların proje tutarlarının 48 milyon 784 bin 641 Türk Lirası olduğunu kaydetti. - ANTALYA

Kaynak: İHA