Uşak Devlet Hastanesi'nde İlk Kapalı Atardamar Ameliyatı Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Uşak Devlet Hastanesi'nde İlk Kapalı Atardamar Ameliyatı Yapıldı

AA - Haberler | Güncel
Uşak Devlet Hastanesi'nde İlk Kapalı Atardamar Ameliyatı Yapıldı

Ameliyatı gerçekleştiren Op.Dr. Koç : "Operasyon sonrası hastamız aynı gün yürüyebilmiş, yemek yiyebilmiş, ek bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşme sürecine devam etmektedir"

Uşak Devlet Hastanesi Göğüs Kalp Damar Cerrahi Kliniğinde ilk kez kapalı atardamar (Anevrizma) ameliyatı gerçekleştirildi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Uşak Devlet Hastanesi Göğüs Kalp Damar Cerrahı Op.Dr. Aydın Koç yaptığı açıklamada, ileri yaşlarda görülen rahatsızlığı taşıyan 80 yaşındaki bir hastaya Uşak'ta ilk kez kapalı atardamar ameliyatı yapıldığını belirtti. Koç, "Hastanın çekilen tomografisinde 6.7 cm çapa ulaşmış karındaki aort damarında genişleme saptadık. Kronik akciğer hastalığı bulunan, her iki bacakta kısmı felç sonucu yürüme zorluğu olan ve kalp yetmezliği gibi ek ciddi hastalıkları barındıran hastamıza kapalı olarak suni damar işlemi yapıldı. Operasyon sonrası hastamız aynı gün yürüyebilmiş, yemek yiyebilmiş, ek bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşme sürecine devam etmektedir" dedi.

Koç, toplumda karın ana atardamarın balonlaşması olarak bilinen atardamarın çapının normal çapından yüzde 50 oranında büyümesi (balonlaşma) olarak adlandırılan rahatsızlığın mutlak suretle tedavi edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yalçın Atlı ise ameliyatın önemine değinerek Uşak'ta artık tıpta zor olarak nitelendirilen ameliyatların başarıyla yapıldığını söyledi. - Uşak

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title