Ürdün'de 16 yaşındaki çocuğa işkence yapan 6 kişi idama mahkum edildi

Ürdün'de 16 yaşındaki çocuğa işkence yapan 6 kişi idama mahkum edildi

Haberler.com - Haberler | Cinsellik

Ürdün'de bir grup tarafından kaçırıldıktan sonra iki kolu kesilmiş ve gözünü kaybetmiş halde bulunan 16 yaşındaki Salih Hamdan davasında karar belli oldu. Mahkeme, Hamdan'ı kaçırıp ağır işkence uyguladıkları gerekçesiyle yargılanan 6 kişiyi idama mahkum etti.

Ürdün resmi ajansı Petra'nın haberine göre, Devlet Güvenlik Mahkemesi, Ekim 2020'de vahşi bir saldırıya maruz kalarak kollarını ve bir gözünü kaybeden Salih Hamdan davasında karara vardı.

6 SANIK HAKKINDA İDAM CEZASI

Mahkeme, 17 sanığın yargılandığı davada biri kaçak 6 sanık hakkında idam cezası verdi. Diğer sanıklardan biri 15, biri 10, ikisi birer yıl hapis cezasına çarptırıldı, 7 sanık ise beraat etti. Şiddet mağduru çocuk ise kararın açıklanmasının ardından Ürdünlü aktivislerin sosyal medyada paylaştığı videoda memnuniyetini ifade ederken Ürdün Kralı 2. Abdullah'a da davayı takip ettiği için teşekkür etti. Ürdün kanunlarına göre mahkemenin kararı 30 gün içinde temyize götürülebiliyor.

İKİ KOLU KESİLMİŞ VE GÖZÜNÜ KAYBETMİŞTİ

Salih Hamdan, Zerka kentinde 13 Ekim 2020'de bir grup tarafından kaçırıldıktan sonra iki kolu kesilmiş ve bir gözünü kaybetmiş halde bulunmuştu. Hamdan'ın kanlar içinde yardım beklediği görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından olay, Ürdün'de ve bölgede infiale sebep olmuş, suçluların idam edilmesini talep eden çok sayıda paylaşım yapılmıştı. Tepkilerin büyümesi üzerine Ürdün Kralı 2. Abdullah da olaya müdahil olarak saldırganların bir an önce yakalanmasını istemişti. Kral Abdullah ayrıca, Hamdan'ın sağlık masraflarının karşılanması talimatı vermişti. Ürdün Emniyet Genel Müdürlüğünden olayın ardından yapılan yazılı açıklamada ise mağdurun ilk ifadesine göre, daha önce akrabalarından birinin işlediği cinayet nedeniyle söz konusu grubun intikam için Hamdan'ı kaçırıp işkence ettiği belirtilmişti.

Ürdün'de 16 yaşındaki çocuğa işkence yapan 6 kişi idama mahkum edildi
Haber Yorumları (11)
BÜLENT DUMAN: gerçek adalet yerini bulmuş
İSTANBUL..: Bizim burda da serbest bırakılıyor suçlular en son konyada 200 tl alacağı için 5 saat işkence yapanlar serbest kalmış
SEVGI OLDU ARTIK NEFRET: sırtlanları bile geçmişti insan yırtıcılıkta dişsiz mi biri, onu kardeşleri yerdi satırlarinı hatirlatti bana bu olay.16 yasindaki cocuktan mi intikaminizi aldiniz.hayvanlar bile iskence yapmiyo lan.pis lesinizi toprak da kabul etmez insaAllah.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title