Uluslararası Edirne Film Festivali Sona Erdi - Haberler
Haberi Paylaş

Uluslararası Edirne Film Festivali Sona Erdi

AA - Haberler | Yerel
Uluslararası Edirne Film Festivali Sona Erdi

1. Uluslararası Edirne Film Festivali, kapanış galası ve "Günebakan Ödülleri" sahiplerine verilmesiyle sona erdi.

1. Uluslararası Edirne Film Festivali, kapanış galası ve "Günebakan Ödülleri" sahiplerine verilmesiyle sona erdi.

Festivalin, Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlenen kapanış galasında konuşan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kentte ilk defa düzenledikleri film festivalinin finali için bir araya geldiklerini söyledi.

Edirne'de bir çoban ateşi yaktıklarını, bu ateşin önümüzdeki yıllarda büyüyerek devam edeceğini dile getiren Şahin, "Sanat ve kültür evrenseldir, sınır tanımaz.  Biz de bugün Balkanlardan 7 ülkenin, 77'den fazla filmini göstererek örnekler sunduk. Edirne, batı ve doğunun kültürünün birleştiği, buluştuğu bir noktadır. Edirne'de bu festivali düzenlemekle onur duyuyoruz" dedi.

Vali Şahin, festivalde gösterime giren filmleri, ücret alınmayan 2 bini engelli sanatsever olmak üzere toplam 6 bin kişinin izlediğini, elde edilen gelirin Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara verileceğini açıkladı.

Konuşmasının bir bölümünü İngilizce sürdüren Şahin, festivalde bazı eksikliklerin de olabileceğini belirterek, "Sizin bu eksiklikleri görmezden geleceğinizi umuyorum. İlerleyen senelerde çok daha güzellerini yapacağız inşallah" ifadesini kullandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise böyle bir festivalin Edirne'de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Festivalin sanat yönetmeni Yıldırım Yanılmaz da organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ödüller sahiplerini buldu

Konuşmaların ardından Türkiye, Bulgaristan, İsrail, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Rusya, Almanya, Arnavutluk, Fransa, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan'dan 80'e yakın filmin yarıştığı festivalde, "Günebakan Ödülleri" dağıtıldı.

Uluslararası Uzun Film Yarışması'nda en iyi film ödülü "Goat"a (Şamar oğlanı), Ulusal Kısa Film Yarışması'nda en iyi kısa film ödülü "Wong Kar Wai üzerine bir kısa film"e, Sinema Yazarları Derneği ödülü ise "Abluka"ya verildi. "Sonuç" filmi ise jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ulusal Uzun Film Yarışması'nda ise yönetmenliğini Faruk Hacıhafızoğlu'nun yaptığı "Kar Korsanları" en iyi film ödülünü aldı.

"Abluka" filminin yönetmeni Emin Alper'e en iyi yönetmen, "Kuzu" filmindeki performansıyla Feza Çaldıran'a en iyi görüntü yönetmeni, "Sesime Gel" filminin senaryo yazarları Hüseyin Karabey ve Abidin Parıltı'ya da en iyi senarist ödülü verildi.

En iyi erkek oyuncu ödülüne "Abluka" filmindeki rolüyle Mehmet Özgür, en iyi kadın oyuncu ödülüne de "Çekmeceler" filmindeki oyunuyla Tilbe Saran layık görüldü.

"Nefesim Kesilene Kadar" filminin oyuncusu Emine Emel Balcı ile "Sesime Gel" filminin oyuncusu Feride Gezer'e de jüri özel ödülü verildi.

Sanatçılara ödülleri, Edirne Valisi Şahin, Belediye Başkanı Gürkan ve protokol üyelerince takdim edildi.

Davetliler sunuculara tepki gösterdi

Kapanış galasında bazı sanatçılar ve davetliler, sunucu İlker Kurt'un çok fazla konuştuğunu öne sürerek, tepki gösterdi.

Kurt'un sözünü kesen tiyatro oyuncusu ve jüri üyesi Şenay Güler "Artık ödüllere geçsek" derken, Edirne Belediye Başkanı Gürkan da "Sizin yerinize sanatçılar konuşsa daha memnun oluruz" ifadesini kullandı.

Galanın ardından Vali Şahin'in yanına gelen oyuncu Ali Güney, Yeşilçam'ın birçok emektar oyuncusunun törene katıldığını belirterek, "Ancak ismimiz hatırlanmadı. Bu nedenle çok üzgünüz. Buraya sizin için geldik ama bizi yok saydılar. Varsın olsun, emrinizdeyiz Vali Bey" dedi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500