"20'li yaşlar" akımı için önemli uyarı: Kişisel verileriniz ve yüz ifadeleriniz kopyalanabilir

"20'li yaşlar" akımı için önemli uyarı: Kişisel verileriniz ve yüz ifadeleriniz kopyalanabilir

Anadolu Ajansı / Arife Yıldız Ünal - Haberler | Güncel

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, son günlerde sosyal medyada popüler olan "20'li yaşlar challenge" ve benzeri akımlara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Kişisel verilerin ve yüz ifadelerinin kopyalanabileceğini söyleyen Sayan, "Kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız." dedi.

Son günlerde sosyal medya platformlarında popüler olan "20'li yaşlar" akımında kullanıcılar o yaşlardaki fotoğraflarını paylaştı. Oldukça sevilen bu akıma, kısa sürede binlerce kişi dahil oldu.

YÜZ VERİLERİNİ KOPYALIYOR

Bu gelişmeler üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "20'li yaşlar challenge" ve benzeri akımların son günlerde popüler olduğuna dikkati çekerek, kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalayan bu gibi akımların, görsel veri işleme alanına zemin hazırladığını bildirdi. Mümkün olduğunca dikkatli davranılması gerektiğini vurgulayan Sayan, yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı sorunlardan birinin de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmalara direnç kazandırmak olduğuna işaret etti.

"HASSAS DAVRANMALIYIZ"

Sayan, kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturulduğu uyarısında bulunarak şunları kaydetti: "Aynı zamanda farklı uygulamalar ve cihazlardan paylaştığımız parmak izi ve yüz taraması gibi verilerimiz, genetik verilerimizi barındırıyor. Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda, nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir karakutu. Kişisel verilerimiz, bizi belirli veya belirlenebilir hale getiren, bizi tanımlayan ve bize ait olan bilgilerimiz. Bu sebeple kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız."

'20'li yaşlar' akımı için önemli uyarı: Kişisel verileriniz ve yüz ifadeleriniz kopyalanabilir

Kaynak: Anadolu Ajansı / Arife Yıldız Ünal

Haber Yorumları (3)
VEYSEL : 20 yaş fotonuzu koysanız ne koymasanız ne.Şuan ki teknolojide 30 yaşındaki birini 70 yaşına bile getiriyor.geçin bu saçmalıkları.Bunun adı kuantum klonlamasıdır.15 yıl sonraya hazırlıklar yapılıyor..
GÜRAY DİLLİ : Gizlilik ayarları kontrol edilmeli , paylaşılan fotoğraflarda arka plan silinmeli. Yapay Zekanın ,paylaşılan yirmili yaş fotoğraflarından yola çıkarak kişisel bilgileri daha rahat kopyalayabildiği açıklanıyor. Aman dikkat
MEHMET ALİ: Yaw çalınacak malım yok, boşaltılacak banka hesabım yok borcum var borcum.Şu verileri kopyalayanlar yüklü miktarda borçla karşılaşacak, ayıp olacak ama yapacak bişey yok.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title