Tunceli Üniversitesi'nin İsminin Munzur Olarak Değiştirilmesi Olumlu Karşılandı

Tunceli Üniversitesi'nin İsminin Munzur Olarak Değiştirilmesi Olumlu Karşılandı

Tunceli Üniversitesi’nin isminin "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirilmesi kentte olumlu karşılandı.

Tunceli Üniversitesi'nin İsminin Munzur Olarak Değiştirilmesi Olumlu Karşılandı

Tunceli Üniversitesi'nin isminin "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirilmesi kentte olumlu karşılandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen torba yasayla Tunceli Üniversitesi'nin ismi Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2014 yılında Tunceli'ye yaptığı ziyarette gündeme gelen isim değişikliğinin kabul edilmesi kent sakinleri tarafından olumlu karşılandı. Tunceli Üniversitesi mezunu olan Ozan Yıldırım, isim değişikliğinden mutlu olduğunu belirterek, "Munzur Nehri bizim için çok önemli ve kutsaldır. Uzun zamandır üniversitenin isminin Munzur olarak değiştirilmesi talebi vardı. İsim değişikliği beni çok mutlu etti" dedi.

İsim değişikliği konusunda girişimlerde bulunduklarını ifade eden Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz de, isim değişikliğinden ötürü memnun olduklarını söyledi. Cengiz, değişikliğe ilişkin şunları dile getirdi:

"Yıllardan beri bizim Tunceli Üniversitesi isminin Dersim ya da Munzur olması konusunda önerimiz vardı. Geçmiş dönemdeki Başbakan Sayın Davutoğlu'nun Dersim ziyaretinde de bu talepte bulunmuştuk. Munzur Üniversitesi olarak değiştirilmesinin bizim açımızdan büyük önemi var. Çünkü Munzur, Dersim Aleviliği açısından önemli. Munzur bir vadinin, suyun adıdır. Bu nedenle Munzur Üniversitesi olmasını olumlu buluyoruz. Umarım yıllardan beridir Dersim'de asimile edilen mahalle, köy isimleri de halkın taleplerine uygun şekilde değiştirilir. Bu ülkenin demokrasisi için önemli bir gelişmedir." - TUNCELİ