Transeksüel Öykü CHP Belediye Meclisi Üyeliğinde İlk Ona Girmeyi Başardı

Transeksüel Öykü CHP Belediye Meclisi Üyeliğinde İlk Ona Girmeyi Başardı

Bursa'da, CHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi aday adayı olan Transeksüel Öykü Özen, meclis üyelerinin belirlenmesi için üyelerin katılımı ile gerçekleşen seçimde aldığı 642 oy ile 50 aday arasında 10'ncu sırada yer aldı.

Transeksüel Öykü CHP Belediye Meclisi Üyeliğinde İlk Ona Girmeyi Başardı

Bursa'da, CHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi aday adayı olan Transeksüel Öykü Özen, meclis üyelerinin belirlenmesi için üyelerin katılımı ile gerçekleşen seçimde aldığı 642 oy ile 50 aday arasında 10'ncu sırada yer aldı. Kadınlar arasında ilk üç sırada yer alan Özen, Bana, cinsel kimliğime sahip çıktığım için haksızlığa karşı mücadele ettiğim için oy verdiler. Belediye meclisine seçilmem halinde bende haksızlıkların hiç birine izin vermeyeceğim dedi. Bursa'da, cinsiyet değiştirmek için çektiği banka kredisi ile ameliyat olan ve daha sevgilisi Mehmet Özen ile evlenen kısa adı Gökkuşağı olan, Travestileri, Transseksüelleri, Geyleri, Lezbiyenleri Koruma Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği Başkanı Öykü Özen 2007 yılında yapılan genel seçimlerde bağımsız, 2011 yılında ki genel seçimlerde ise CHP'den milletvekili aday adayı oldu. Her iki seçimde aday olarak gösterilmeyen Öykü Özen, 30 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Bursa'da Merkez Osmangazi İlçesi'nde CHP'den Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmak için aday adayı oldu. Geçtiğimiz cumartesi günü Bursa'da, Merkez Osmangazi İlçesi Belediye Meclis üyelerinin belirlenmesi için üyeler tarafından seçim yapıldı. 50 adayın katıldığı seçimlerde bin 802 oy kullanıldı. 77 oyun geçersiz sayıldığı seçimler sonunda 642 oy alan Öykü Özen, 10'nucu sırada yer aldı.

Sandıktan çıkan sonuçların genel merkez tarafından onaylanmasının ardından, yapılacak seçimlerde belediye meclis üyeliğine kesin gözüyle bakan Öykü Özen, Osmangazi Belediye Meclisi'nde 45 üye var. Şu anda bu üyelerden 9'u CHP'den. Yapılacak yerel seçimlerde bu sayının çok daha artmasını bekliyoruz. Partililer beni cinsel kimliğime sahip çıktığım için, haksızlığa mücadele etmediğim için seçtiler. Bende meclise gidersem söz veriyorum hiç bir haksızlığa müsade etmeyeceğim. İzin vermeyeceğim dedi. Belediye meclis üyesi seçilmesi için partililer ile bire bir görüştüğünü, kendilerine e-mail gönderildiğini, broşür bastırıp dağıttığını, verdiği mücadeleyi gösteren slayt gösterisi hazırlayıp izlettiğini söyleyen Öykü Özen, Şu anda ilk on arasında bulunan üç bayandan biri benim. Partimiz, belediye meclis üyelerinin yüzde 33'ünü kadınlardan oluşturacak. Bunlar dikkate alındığında seçilme şansım çok daha artıyor. Listenin onaylanmasından sonra çok daha fazla çalışacağım şeklinde konuştu.