Trabzon-Akçaabat'ta Şarbon Şüphesi Üzerine Çok Sayıda Kişi Hastaneye Başvurdu

Trabzon-Akçaabat'ta Şarbon Şüphesi Üzerine Çok Sayıda Kişi Hastaneye Başvurdu

Akçaabat'ta şarbon şüphesi üzerine çok sayıda kişi hastaneye başvurduTRABZON'un Akçaabat ilçesinin Ağaçlı Mahallesi'nde oturan M.A., 10 gün önce ineğini kesip, etini komşularına dağıttı.

Akçaabat'ta şarbon şüphesi üzerine çok sayıda kişi hastaneye başvurdu

TRABZON'un Akçaabat ilçesinin Ağaçlı Mahallesi'nde oturan M.A., 10 gün önce ineğini kesip, etini komşularına dağıttı. Yaklaşık bir hafta sonra mahalle sakinlerinden Fatma Çakır (39) rahatsızlanarak gittiği hastanede yaşamını yitirdi, 73 kişi de 'halsizlik, mide yanması ve yüksek ateş' gibi şikayetlerle acil servise başvurdu. Yapılan incelemede, Çakır'da şarbon virüsü şüpheli olduğu belirlendi. Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, vatandaşların kontrol amaçlı hastaneye gittiğini ifade ederek, mahallede kesilen et örneklerinin ise ilgili laboratuvara gönderildiğini söyledi.

Akçaabat'a bağlı Ağaçlı Mahallesi'nde oturan M.A., geçen 31 Ocak'ta kendisine ait ineği keserek etini de mahalle sakinlerine dağıttı. Dağıtılan etten aldığı iddia edilen Fatma Çakır, geçen çarşamba günü rahatsızlanınca Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne kaldırıldı. Çakır, hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yapılan incelemede, Fatma Çakır'da şarbon virüsü şüphesi ortaya çıktı. Bunun üzerine muhtarlık, mahallede dağıtılan etten kimlerin aldığı ve yediği yönünde araştırma yapıp, liste çıkardı. Dün akşam saatlerinde de 73 mahalle sakini, 'halsizlik, mide yanması ve yüksek ateş? gibi şikayetlerle aynı hastanenin acil servisine başvurdu. Rahatsızlanan kişiler, acildeki tedavilerinin ardından taburcu edildi. Şarbon şüphesi üzerine İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Ekipler mahallede inceleme, tarama ve ilaçlama yaptı.

'ŞARBON ŞÜPHESİ VAR'

Konuyla ilgili konuşan Ağaçlı Mahallesi Muhtarı Yüksel Altın, mahallede bir karantina durumunun olmadığını belirterek, Şu an ortada net bir şey yok, şarbon şüphesi var. Sonuçlar gelmedi. Birkaç gün önce Fatma Çakır adlı kişi vefat etti. Hastane raporlarında şarbondan öldüğü yönünde yazılmış. İneği biri kesmiş, dağıtmış, bu ineğin etinden bu kişi de yemiş. Belki de kendi ineğinin etinden yemiş, tam belli değil. Bu et yiyenleri bulduk, listeyi verdik. Çok kişi akşam hastaneye başvurdu. İnşallah ciddi bir olumsuzluk yaşanmaz dedi.

Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel ise vatandaşların kontrol amaçlı hastanelere gittiğini ifade ederek, mahallede kesilen et örneklerinin ise ilgili laboratuvara gönderildiğini söyledi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Trabzon Valiliği'nce de yazlı bir açıklamada bulunuldu. Konunun araştırıldığı ve endişe edilecek bir durumun olmadığı belirtilen açıklamada şöyle dendi İlimiz Akçaabat İlçesi Ağaçlı mahallesinde henüz tanısı kesin olmayan bir rahatsızlığı sebebiyle bir adet büyükbaş hayvanın sahibi tarafından kesilerek dağıtılması ve bunlardan tüketen bazı vatandaşlarımızda bir takım rahatsızlıkların belirmesi üzerine ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmış olup, konu ile ilgili endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Kamuoyuna duyurulur

Kaynak: DHA