Toryum Haberleri

Toryum haber, Toryum son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Toryum - 18.05.2021
Türkiye kendi nükleer reaktörünü yapacak
Ankara Sanayi Odası toryum yakıt çevrimli Ergimiş Tuz Reaktörünün (ETR) yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesi için harekete geçti.
Toryum - 20.07.2020
Son dakika haberleri! Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: "NTE ile artık uç ürün üretim yolculuğuna başlamayı...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yaptığı yazılı açıklama açıklamada NTE ilgili laboratuvarda elde edilen başarının önemine vurgu yaptı. "Cevher zenginleştirme, metalürji, kimya ve analiz konularında uzman personellerden oluşan ekiple sadece 2 yılda yapılan bir çalışma ile ülkemizde bir ilk gerçekleşti. Çalışma ile laboratuvar ölçeğinde, yüzde 99'unda üzerinde saflıkta seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve Ağır Nadir Toprak Oksitler (ANTO) kazanıldı" diyen Dönmez, "Artık milli know-how ortaya koyan bu çalışmadan sonra Bakanlığımız koordinasyonunda pilot veya endüstriyel çapta tesis kurmayı hedefliyoruz.
Toryum - 25.01.2020
Nükleer Güvence Yönetmeliği
Buna göre, nükleer madde kullanılmasa dahi nükleer yakıt çevrimine yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri, nükleer yakıt çevrimi için özel olarak tasarlanmış veya hazırlanmış ekipman ve malzemelerle ilgili faaliyetler, uranyum ve toryum madeni çıkarma veya işleme faaliyetleri, nükleer yakıt imalatı veya zenginleştirme yapmak için gerekli olan saflık ve bileşime sahip olmayan ancak miktarı bir ton veya üzeri olan uranyum ve toryum kaynak maddelerini bulundurma, ithalat veya ihracat faaliyetleri, içeriğinde plütonyum, yüksek zenginlikli uranyum ya da uranyum-233 bulunan atıkların işlenmesi veya depolanması faaliyetleri ile nükleer yakıt çevrimi ile ilgili olarak gelecek 10 yılda yapılması planlanan faaliyetler NDK'ye bildirilecek.
Toryum - 17.12.2019
Kırgızistan'da uranyum madenciliği resmen yasaklandı
Kırgızistan'da Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, uranyum ve toryum yataklarının araştırılması ve çıkarılmasını yasaklayan kanunu onayladı.
Toryum - 25.11.2019
Enerji Sektöründe Dönüşüm Toplantısı
Öğütçü, öte yandan, dünyada çok yakın gelecekte lityum, uranyum ve toryum elementlerine ilişkin jeopolitik gelişmelerin daha fazla gündeme geleceğini öngördüğünü söyledi.
Toryum - 22.11.2019
2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
Aksu, "İthal zorunluluğu olan madenlerde, arz güvenliğini sağlamak amacıyla özel sektörün, Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere, yurt dışında yatırım yapması desteklenmeli, altın, toryum, bor ve benzeri kıymetli madenleri işlenmeden cevher olarak satılması yerine, yüksek teknoloji kullanılarak katma değerli yeni ürünlere dönüştürülerek satılması gerekmektedir.
Toryum - 06.11.2019
TBMM Genel Kurulu
İYİ Parti'nin "Sayıştay Raporları", HDP'nin "IS¸I·D tarafından alıkonulan kadınlar" ve CHP'nin "Toryum Madeni rezervlerine ilişkin" grup önerileri kabul edilmedi.
Toryum - 31.10.2019
Kırgızistan'da uranyum madenciliği yasaklanıyor
Kırgızistan meclisi, uranyum ve toryum yataklarının araştırılması ve çıkarılmasını yasaklama kararı aldı.
Toryum - 22.09.2019
ABD'nin kullandığı seyreltilmiş uranyum Iraklı bebeklerde doğum kusuruna yol açtı
Nasiriye kentinde Ağustos-Eylül 2016 tarihlerinde doğan bebekler üzerine yapılan çalışma, çocukların saçında bulunan seyreltilmiş uranyumun bozunum ürünü toryum ve uranyum seviyesi ile doğum kusurları arasında pozitif bağlantı olduğunu gösterdi.
Toryum - 18.07.2018
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 616 Adet Maden Sahasını Aramalara Açıyor (2)
ç) Uranyum, Toryum, Radyum gibi elementleri içeren radyoaktif mineraller ve diğer radyoaktif maddeler.
Toryum - 29.05.2018
Beyaz Saray'dan Çin'e Yönelik Ticaret Tedbirleri Açıklaması
Daha önce açıklanan ilk listeye göre, değeri 50 milyar doları bulması beklenen ek gümrük vergilerinin uygulanacağı ürünler arasında nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir, çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar yer alıyordu.
Toryum - 09.04.2018
Trump Çin'i Eleştirmeye Devam Ediyor
Genel olarak Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir-çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi farklı birçok ürün çeşidine yer verildi.
Toryum - 06.04.2018
ABD Başkanı Trump, Dtö'yü Eleştirdi
Çin, birkaç gün önce Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirilmesi kararını aldı. Bu gelişmenin hemen ardından ABD yönetimi, Çin'in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle bin 300 Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı. Genel olarak Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir-çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi farklı birçok ürün çeşidine yer verildi.
Toryum - 04.04.2018
ABD Başkanı Trump'tan "Ticaret Savaşı" Açıklaması Açıklaması
ABD'nin Çin'le ticaret savaşını uzun yıllar önce kaybettiğini savunan Trump, paylaşımında şunları kaydetti: "Çin'le bir ticaret savaşının içinde değiliz. O savaş uzun yıllar önce ABD'yi temsil eden aptal ya da beceriksiz insanlar yüzünden kaybedildi. Şimdi yıllık 500 milyar dolarlık ticaret açığımız var. Bunun üstüne fikri mülkiyet hırsızlığı 300 milyar dolar. Bunun sürmesine izin veremeyiz." ABD yönetimi, yüzde 25 ek gümrük tarifesi uygulamayı planladığı 50 milyar dolarlık bin 300 Çin menşeli ürünün listesini dün açıklamıştı. Genel olarak Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir-çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi farklı birçok ürün çeşidi bulunuyor.
Toryum - 04.04.2018
ABD'nin Gümrük Tarifesi Getireceği Çin Ürünleri Açıklandı
Listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir, çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi birçok farklı ürün çeşidi yer alıyor.
Toryum - 04.04.2018
Çin, ABD'yi Gümrük Vergisi Listesi Nedeniyle Kınadı
Liste, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir, çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi birçok farklı ürün çeşidini kapsıyor.
title