TOKİ Başkanı Bayraktar'dan Gecikme Özrü

TOKİ Başkanı Bayraktar'dan Gecikme Özrü

Çorum'da Yapımına 1.5 Yıl Önce Başlanan TOKİ Konutlarında Çalışmalar Son Hızla Devam Ederken, Konutların Anahtar Tesliminde Gecikme Yaşanması Nedeniyle TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Çorumlular'dan Özür Diledi.

TOKİ Başkanı Bayraktar'dan Gecikme Özrü

Çorum'da yapımına 1.5 yıl önce başlanan TOKİ konutlarında çalışmalar son hızla devam ederken, konutların anahtar tesliminde gecikme yaşanması nedeniyle TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Çorumlular'dan özür diledi.

İldeki konutların tamamlanamamasındaki aksaklıkları yerinde görmek ve Çorum'da TOKİ'nin yapacağı yeni yatırımları belirlemek amacıyla Çorum'a gelen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ellerinde olmayan sebeplerden dolayı evlerin teslim tarihinde gecikme yaşandığını ve bunun TOKİ'nin karşılaşmadığı bir sorun olduğunun altını çizerek, "Çorumlular'dan özür diliyoruz, evlerini söz verdiğimiz tarihte teslim etmedik, ancak Ekim ayı içerisinde vatandaşlarımız evlerine sorunsuz olarak gireceklerdir" dedi. TOKİ

konutlarının zamanında yapılması amacıyla Çorum Valiliği, Belediye ve TOKİ yetkilileri tarafından oluşturulan komisyon eksikliklerin giderilmesi için çalışma yapacak. Konutların Ekim ayı içerisinde teslim edilmesi için talimat veren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, konutlar mutlaka Ekim ayında teslim edilecek" dedi.

Çorum Valisi Mustafa Toprak, Milletvekilleri Agah Kafkas, Murat Yıldırım ve Belediye Başkanvekili Mahmut Köksal ile birlikte Turgut Özal İş Merkezi Belediye Başkanı Turan Atlamaz'ın çalışma ofisinde basın toplantısı düzenleyen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Çorum'da yapacağı yatırımlar hakkında da bilgiler verdi. 10 bin kişinin yaşayacağı dev bir proje olan konut merkezinde bir kısım eksikliklerin yaşanmasının normal olduğunu belirten Bayraktar, "Vatandaşı mağdur ettik. Tüm bunlara karşın yaşanan

gecikme nedeniyle Çorum halkından ve ev sahiplerinden özür diliyorum" dedi. Çorum'da yeni bir kent merkezinin oluştuğunu vurgulayan Bayraktar, "Toplu konutlar için yeni ulaşım alanları açtık. Yol yapımı için gerekli olan kamulaştırma çalışmaları ciddi zamanımızı aldı. Şuanda yol, ham olarak bitmiş durumda. Ekim başı itibariyle halkımıza anahtar teslimi yapılacak" diye konuştu.

Öte yandan, Çöplük ve Kale'deki kentsel dönüşüm noktasında da ciddi adımların atıldığını bildiren Bayraktar, TOKİ tarafından yaptırılacak olan sevgi evleri ve rehabilitasyon merkezleri ile birlikte Çorum'a 100 milyon YTL tutarında bir yatırım yapıldığını kaydetti.

"SIKINTI ÇEKİLDİ ANCAK ÇORUM MODERN BİR ŞEHRE KAVUŞTU"

Çorum Valisi Mustafa Toprak ise, Çorum'da iki yıl gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde adeta yeni bir şehrin oluşturulduğunu söyledi. Vali Toprak, "Yapılan işler oldukça büyük ve kapsamlı işler. 15-20 gün içerisinde bu işlerin büyük bir kısmı tamamlanacak. Normalde Belediye-Valilik-TOKİ arasında herhangi bir anlaşmazlık yok. Yaşanan sorunlar işin büyüklüğünden kaynaklanıyor" dedi.

TOKİ tarafından yapılan toplu konut alanına yapılması düşünülen Bilişim ve Teknoloji Lisesi ile ilgili gerekli kararın da Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla TOKİ Başkanlığı'na iletileceğini bildiren Vali Toprak, en kısa zaman içerisinde ailelerin toplu konutlara yerleşeceğini belirtti.

AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas da, Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar ile yaptıkları görüşmeler sonucu Çorum'un önemli bir sorununu kökten çözecek kararlar aldıklarını belirterek, alınan kararların hayata geçirilmesiyle birlikte Çorum'un orta ve uzun vadede sosyal alandaki sorunlarının ortadan kalkacağını söyledi. TOKİ'ye ait olan 36 bin dönümlük arazi üzerine 7 adet sevgi evi, 8 adet de engelsiz yaşam merkezi yapılmasının planlandığını ifade eden Kafkas, ayrıca daha önce yapılması

planlanan Mimar Sinan Mahallesi'ne de TOKİ tarafından 5 adet sevgi evinin yapılacağını kaydetti.

TOKİ tarafından hayata geçirilecek bu sosyal projelerle birlikte huzurevinin de rahatlayacağına dikkat çeken Kafkas, sevgi evlerinin kurulmasıyla birlikte kimsesizlerin, bakıma ihtiyacı olan çocukların sıcak bir ev ortamında eğitim alma imkanı bulabileceklerinin de altını çizdi.

Çorum Valisi Mustafa Toprak, Milletvekilleri Agah Kafkas ve Murat Yıldırım, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Belediye Başkanvekili Mahmut Köksal, daha sonra Çorum Kalesi'nde incelemelerde bulundu. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, kale içerisinde mülkiyeti bulunan vatandaşlara TOKİ'nin konut vereceğini belirterek, "Kale içerisinde evi olan vatandaşlarımız, kendi illerinin turizmini de kalkındırmak amacıyla bizimle anlaşsınlar, biz onları mağdur etmeyeceğiz, onlar da bizi sıkıntıya sokmasınlar. Biz

kimsenin hakkını yemeyiz, burada hakkı olan neyse makul ölçülerde karşılanacaktır. Ve Çorum Kalesi iç dekorasyon yapılarak yeni bir turizm mekanı haline getirilecektir" dedi.

(ES-OK-Y)

Kaynak: İHA