Haberler

  Qualcomm, Snapdragon X Elite'i tanıttı

  Güncelleme:

  Qualcomm, Hawaii'de düzenlenen yıllık Snapdragon etkinliğinde en güçlü çipi olan Snapdragon X Elite'i tanıttı. X Elite, performansta büyük bir sıçrama sergileyerek Intel'in 13. nesil işlemcilerinden iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

  Qualcomm, Hawaii'de düzenlenen yıllık Snapdragon etkinliğinde şimdiye kadarki en güçlü çipi olan Snapdragon X Elite'i tanıttı. Arm tabanlı bu işlemci, dizüstü bilgisayarlar için önceki Snapdragon 8cx Gen 3 serisinin yerini alarak performansta kayda değer bir sıçrama sergiliyor.

  Intel'in 13. nesil işlemcilerinden iki kat daha hızlı: X Elite

  12 Oryon çekirdeği ile donatılan X Elite, Intel'in 13. nesil Core i7-1360P ve i7-1355U yongalarından iki kat daha hızlı CPU performansı sunarken yüzde 68 daha az güç tükettiğini iddia ediyor.

  4nm TSMC tasarımı üzerine inşa edilen çip, 3,8 GHz'lik standart saat hızlarında çalışıyor ve 4,3GHz'e kadar çift çekirdekli bir destek sunuyor. Ayrıca 42MB toplam önbellek ve 136 GB/s LPDDR5x bellek bant genişliği içeriyor.

  Apple A17 Pro rakibi: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 tanıtıldı!

  Qualcomm, Apple'ın M2 çipiyle karşılaştırıldığında, X Elite'in yüzde 50 daha hızlı en yüksek çok iş parçacıklı performans sunduğunu iddia ediyor. Dahası, entegre GPU'su sayesinde ISO gücünde i7-13800H'nin iki katı grafik performansı vaat ediyor.

  Qualcomm'un yeni yapay zeka motoru, rakiplerinden 4,5 kat daha fazla olduğu iddia edilen 75 TOP'a kadar makine öğrenimi görevlerini önemli ölçüde geliştirecek şekilde ayarlandı.

  Çip, 13 milyara kadar parametreye sahip büyük dil modellerini çalıştırmak için tasarlandı ve piyasadaki herhangi bir dizüstü bilgisayar çipinin en hızlı Kararlı Difüzyon performansını iddia ediyor.

  Ek özellikler arasında AV1 4K HDR video kodlama/kod çözme desteği, 5G bağlantısı (10 Gbps'ye kadar indirme hızlarıyla), Wi-Fi 7 ve entegre Sensing Hub yer alıyor.

  Snapdragon X Elite etkileyici teknik özellikler ve güç ölçümleri sunarken, Qualcomm bu potansiyeli somut performansa dönüştürme zorluğuyla da karşı karşıya. Apple'ın aksine Qualcomm hem çip tasarımı hem de çalıştırdığı yazılım/işletim sistemi üzerinde kontrol sahibi değil.

  Arm üzerinde Windows kullanan sistemler, hız ve yanıt verebilirlik açısından x86 tabanlı muadillerinin gerisinde kalıyor.

  Snapdragon X Elite içeren perakende bilgisayarların 2024 yılının ortalarında piyasaya çıkması ve çipin gerçek performansını değerlendirme fırsatı sunması bekleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Qualcomm Hawaii Hawaii Intel Teknoloji Haberler

  Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

  Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

  Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

  Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

  Bakmadan Geçme

  Milli yasta bankalar açık mı? 21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Gaddar neden bitiyor? FİNAL YAPIYOR! Gaddar niye final yapıyor?
  İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

  İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title