Tatvan Doğu Anadolu Fuarı 40'ncı Kez Açıldı

Tatvan Doğu Anadolu Fuarı 40'ncı Kez Açıldı

Bitlis'in Tatvan İlçesinde Geleneksel 'Doğu Anadolu Fuarı' Bu Yıl 40'ncı Kez Açıldı.

Tatvan Doğu Anadolu Fuarı 40'ncı Kez Açıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde geleneksel 'Doğu Anadolu Fuarı' bu yıl 40'ncı kez açıldı.

Tatvan Belediye Başkanlığı önünde çeşitli illerden gelen halkoyunları ekiplerinin yaptığı gösteri ile start alan fuar açılışı, protokolünde katıldığı yaklaşık 3 kilometre yürüyüş ile devam etti. Yürüyüş kortejinin Van Gölü sahilinde açılan fuar alanına gelmesi ile düzenlenen törende bir konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Bitlis ve çevresinde son zamanlarda önemli yatırımlar yapıldığını belirtti. Kiler "Ne kadar hizmet edilirse azdır. Biz sizlere en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz. Tatvan'da bitirilen projeler bundan sonra yenileri ile pekişecek. Bitlis'in düşman işgalinde kurtarılışının yıldönümü olan 8 Ağustos'ta açılışını yapacağımız yatırımların maliyeti yaklaşık 150 milyon YTL'yi buluyor. Bunları açınca işimiz bitmeyecek, sizlere yeni yatırımlar getirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Fuarın tüm bölgemize ve Tatvan halkına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Törende bir konuşma yapan Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş ise Tatvan Doğu Anadolu Fuarı'nın ticari bir fuar olmaktan öte tanıtım ve turizm amaçlı olduğunu söyledi. Fuarların belli bir yörenin ürünlerini tanıtmak ve ticaretini sağlamak amacıyla düzenlendiğini ifade eden Vali Atbaş, "Tatvan Doğu Anadolu Fuarı 40 yıldan beridir açılmaktadır. Ancak fuarın geçmişte oynadığı rol ne yazık ki şimdilerden daha önemliydi. Van Gölü havzasının en önemli beldesinde bu fuarı etkin kılmak daha da geliştirmek için hepimiz üzerine düşeni yapmalıyız. Bir belediyenin tek başına böyle bir organizasyonun altında kalkması imkansızdır" dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Peker ise 30 Haziran-20 Temmuz tarihleri arasında açık kalacak fuar boyunca yapılacak olan etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Yapılan konuşmaların ardından çeşitli illerden gelen halkoyunları ekipleri, yöre oyunlarını sergilediler. Gösterilerin ardında törene katılan Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler, Cemal Taşar ile Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Tatvan Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu ve Tatvan Belediye Başkanı M. Emin Peker birlikte açılış kurdelesini kestiler. Standları tek tek gezen katılımcılar daha sonra fuar alanından ayrıldılar.

(VO-MET-Y) 30.06.2008 20:55 TSİ

Kaynak: İHA