Staatskapelle Berlin, Türkiye'ye Geliyor

Staatskapelle Berlin, Türkiye'ye Geliyor

Staatskapelle Berlin, Türkiye'ye Geliyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Şef Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin orkestrası, 15 Mayıs'ta İstanbul'da konser verecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) şef Daniel Barenboim ile 450 yıllık geçmişe sahip dünyanın en eski ve saygın orkestralarından biri kabul edilen Staatskapelle Berlin'i İstanbul'da konuk edecek. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin konseri, 15 Mayıs'ta Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleşecek. 

Orkestra, ilk kez 1876 yılında bestecisinin yönetiminde çaldığı Wagner'in Tristan ve Isolde isimli eserinin iki bölümüne, İstanbul'daki konserinde yer verecek. Wagner'in Tannhauser kaydıyla Grammy Ödülü kazanan Barenboim yönetimindeki orkestra, Wagner'in Nürnbergli Usta Şarkıcılar Uvertürü'nü ve Elgar'ın 2. Senfonisi de yorumlayacak. 

 

Staatskapelle Berlin

 

1570 yılında bir saray orkestrası olarak kurulan Staatskapelle Berlin, kuruluşundan bu yana birçok önemli ödül kazandı. Gaspare Spontini, Felix Mendelssohn Bartholdy, Giacomo Meyerbeer, Felix von Weingartner, Richard Strauss, Erich Kleiber, Wilhelm Furtwangler ve Herbert von Karajan gibi zamanının önemli şefleriyle çalışan orkestranın genel müzik direktörlüğünü, 1992 yılından beri Daniel Barenboim yürütüyor. Barenboim, 2000 yılında Staatskapelle Berlin'in Yaşam Boyu Daimi Şefi olarak seçilmişti. - İstanbul

Staatskapelle Berlin, Türkiye'ye Geliyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title