Binlerce Afgan ülkeden çıkmak için yollara düştü, ilk varış noktaları Türkiye olacak - Haberler
Haberi Paylaş

Binlerce Afgan ülkeden çıkmak için yollara düştü, ilk varış noktaları Türkiye olacak

Haberler.com, Jülide İshakoğlu - Dünya
 - Güncelleme:

Kabil Havalimanı'nda tahliyelerin bitmesinin ardından binlerce Afgan, yürüyerek ülkeden çıkmak için yollara koyuldu. Sosyal medyada dolaşan görüntülerde Afganların zor şartlar altında komşu ülkelere geçmeye çalıştığı iddia edildi. Ülkeden çıkmayı başarabilenlerin ilk varış noktasının Türkiye olacağı, ardından Avrupa ülkelerine geçmeye çalışacakları belirtildi.

Taliban'ın Afganistan'daki yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkeden tek çıkış yolu Kabil Havalimanı idi. Geçtiğimiz günlerde ABD askerinin Afganistan'dan ayrılmasının ardından Taliban havaalanında da kontrolü sağladı.

Tahliyelerin bitiminin ardından ise binlerce Afgan yürüyerek ülkeden çıkmak için yollara düştü. Sosyal medyada dolaşan videolarda, komşu ülkelere doğru çıkan Afganların zor şartlar altında yolculuk ettiği iddia edildi.

Pakistan üzerinden İran'a oradan da başka ülkelere gitmek isteyen binlerce kişi ülkeden kaçışın boyutlarını gözler önüne seriyor. Afganlar için ilk varış yerinin muhtemelen İran üzerinden Türkiye olacağı ve oradan birçoğunun Avrupa ve İngiltere'ye gelmeye çalışacağı ifade edildi.

Benzer bir yolculuğu yakın zamanda yapan bir göçmen, İranlı kaçaklıklar birlikte yolculukların yapıldığını ve yolculuğun engebeli arazide 4 saat sürdüğü ifade ederek, "En yoksul insanlar bu güzergahı tercih ediyor. Başka yollar da var, ancak pahalı" sözlerine yer verdi.

Jülide İshakoğlu
Haberler.com Haberler.com - Dünya

Afganistan, Pakistan, Taliban, Dünya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (20)

bekir yapici:

GEC KALDILAR BIZIMKILER ARTIK GÖZ YUMMUYORLAR MIS HALKIN TEPKISINI GÖRDÜLER BU YABANCI AKININA DUR DEMEZLERSE SANDIKTA CAKILACAKLARINI ABD VE AB´DEN ALACAKLARI PARALARIN GIDISE GAZ VERIP HIZLANDIRACAGINI GÖRDÜLER SIMDILERDE DURUMU KURTARMA DERDINDELER AMA COK GEC ABBAS YOLCU GIBI GÖRÜNÜYOR:

erkan akgün:

ilk varış noktaları niye türkiye afganistan sınır komşusu mu değil ama şu anda en kolay işgal edebilecekleri ülke o yüzdfen ilk varış noktaları türkiye eğer talibanla cumhur ittifakı işbirliği içinde bu olayların zeminini hazırlamamışsa ben de birşey bilmiyorum 2002 den beri tek hedefleri türkiye cumhuriyetini yıkıp şahsa özel din devleti kurmak

Kadir Can:

Harbiden cumhur ittifakını duyunca hayaller alemine yolculuğa başlıyorsunuz biraz geçmişe bakın şükretmesini bilin

Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title