Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu

Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu

26.11.2020 22:45 | Son Güncelleme: 27.11.2020 00:11

Amerikan Tabipler Birliği'nden uzmanlar, Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği koronavirüs aşılarının yan etkilerini açıkladı. Yan etkiler arasında ilk dozda aşının yapıldığı bölgede acı olduğu ifade edilirken; ikinci dozda bazı gönüllülerde, eklem, kas ve baş ağrıları saptandı.

Amerikan Tabipler Birliği'nde görev yapan bilim insanları, Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının yan etkilerini açıkladı.

MODERNA'NIN TESTLERİNE KATILAN GÖNÜLLÜLERDE AĞRI VE ACI TESPİT EDİLDİ

Yapılan açıklamaya göre, Moderna'nın testlerine katılan gönüllülerin yüzde 2.7'sinde ilk dozda aşı yapılan bölgede ağrı ve acı olduğu ifade edildi. İkinci dozda gönüllülerin yüzde 9.7'sinde yorgunluk, yüzde 8.9'unda kas ağrısı, yüzde 5.2'sinde eklem, yüzde 4.5'inde ise baş ağrısı görüldü. Gönüllülerden 43 yaşındaki bir kişinin 12 saat süren 'şiddetli' ateş yaşadığı ifade edildi.

PFİZER'İN TESTLERİNE KATILANLARDA BAŞ AĞRISI SAPTANDI

Pfizer'in testlerine katılan kişilerin yüzde 4'ünde ikinci dozdan sonra baş ağrısı hissettikleri saptandı. Söz konusu yan etkilerin zararsız olduğu belirtildi.

Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (20)
DOKTOR: Alılar insan DNA sını değiştirmek amaçlı üretildi oyüzden yan etki ok, içeriğide belli gdo su değiştirilmiş gen , halkı mahvetmeden önce ne yaptığınıza kime hizmet ettiğinizedikkat edin bu ilaçlartehlikeli aşıyı aceleye getirmeyin , gerçek bir hastalık bile değil corona , yapay virüs
SAMİ GAFİK: Moderna'nın sahibi Ermeni Biontech Türk asıllı. Ama ne kadar Türk bilemiyorum
DNA M KIRMIZI ÇİZGİMDİR: Mrna aşı demek virüsün en ölümcül proteinlerini dnanızda üreteceksiniz demektir. Bu dünyada bir ilk kolda yanma acı baş ağrısını yan etki diye kakalıyonuz şakamısınız aslanım siz. aylar sonra yaşanacakları hayal bile edemiyorum ama kendi düşen ağlamaz .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title