YSK, İstanbul dahil 4 ilin vekil sayısında değişikliğe gitti

YSK, İstanbul dahil 4 ilin vekil sayısında değişikliğe gitti

YSK, İstanbul dahil 4 ilin vekil sayısında değişikliğe gitti
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Yüksek Seçim Kurulu, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul ile Bayburt illerinin milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayısı arttı. YSK'nın bu hamlesi kulislerde erken seçim iddialarının yeniden gündeme getirdi.

Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi.

TUNCELİ'NİN MİLLETVEKİLİ SAYISI ARTTI

Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayıları arttı. Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e, Tunceli'nin milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi. Ankara, İzmir, Bursa gibi illerin milletvekili sayısında ise değişim olmadı.

Açıklanan 2020 nüfus bilgilerine göre il il çıkartılabilen milletvekili sayısı şöyle:

  • İstanbul 97
  • Ankara 36
  • İzmir 28
  • Bursa 20
  • Antalya 17
  • Adana 15
  • Konya 15

BAZI İLLERDE BÖLÜNME

YSK, Resmi Gazete'de yayımlanan Karar'ın, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden alınan verilere dayanarak alındığını belirtti. Ayrıca, buna göre Ankara 3, Bursa 2, İstanbul 3 ve İzmir 2 seçim çevresine bölündü.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (16)
32: inşalla erken genel seçim olur
YKM: Bayburt un millet vekili zaten birtane oda varmı yokmu belli değil
USTURA FAYSAL: Dogruları konuşalım Bi ülkede iyi yönetilmiyorsa ve bu kötü yönetimin daha dogrusu yönetemeyenlerin gitmesi ve degişimin olması için vatandaşın. Ülkenin bu kötü yönetimden daha fazla etkilenmemesi için demokrasilerde erken seçim şarttır şimdi bizim ülkemizde durumuna bakıyorum işsizlik hatsafada enflasyon hatsafada faizler fırlamış ülke mülteci ülkesi haline gelmiş merkez bankasının kasası boşaltılmış devletin kasası boşaltılmış devlet kendi vatandaşına bakamaz hale. gelmiş dış borç iç borç artmış vatandaş yoksulluga terkedilmiş hak. Hukuk adalet diye hiçbişey kalmamış kadınlarımız kızlarımız vahşice katledilirken birileri gece yarısı kararnameleriylen meclisin ve milletin iradesi hiçe sayıp İstanbul sözleşmesini kaldırıyor şimdi bütün bu olanlara bakıyorumda Türkiye de erken seçimin zamanı çok tan gelmiş hatta geçiyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title