Son Dakika: Bu yıl sadece Suudi vatandaşlar ve oturma izni olanlar hacca gidebilecek

Son Dakika: Bu yıl sadece Suudi vatandaşlar ve oturma izni olanlar hacca gidebilecek

Haberler.com / Olgun Kızıltepe - Haberler | Dünya

Son dakika: Geçen ay yayınladığı genelgeyle yurt dışından 45 bin hacı adayını kabul edeceğini söyleyen Suudi Arabistan yeni bir karar aldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl sadece Suudi vatandaşlar ve oturma izni olanlar hacca gidebilecek.

Suudi Arabistan'dan yeni bir hac kararı geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre bu yıl yalnızca Suudi vatandaşları ile ülkede oturma izni olanlar hacca gidebilecek ve kontenjan 60 bin ile sınırlı olacak.

AŞI OLMUŞ KİŞİLER HACCA KABUL EDİLECEK

Ülke içinden 60 bin kişinin hacca kabul edileceği ve yurt dışından kimsenin alınmayacağı bilgisine yer verilen açıklamada, kronik rahatsızlığı olmayan, 18 ila 65 yaş arasında ve aşı olmuş kişilerin hac için kabul edileceği bildirildi.

9 SAYFALIK GENELGE YAYIMLANMIŞTI

Mayıs ayında Suudi Arabistan tarafından yayınlanan 9 sayfalık genelge ile hac ibadeti ve hacı adayları ile ilgili kurallar açıklanmıştı. Genelge ile bu yıl yapılacak olan hac ibadeti için yerli ve yabancı hacıları da içeren sadece 60 bin kişilik kontenjan planlandığı aktarılarak, 45 bin hacı adayının yurt dışından, 15 bin hacı adayının ise yurt içinden kabul edileceği belirtilmiş, Hacı adaylarının 18-60 yaş arasında olacağı ifade edilen genelgede, hacı adaylarının sağlıklı kişiler olmaları gerektiği belirtilmişti.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINACAĞI BELİRTİLMİŞTİ

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bu yıl haccın, hacıların sağlığı koruma altına alınarak, ibadetlerin kolaylıkla yapılmasının sağlanması gözetilerek, özel sağlık ve güvenlik koşullarına göre gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilmişti.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl da sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti.

Son Dakika: Bu yıl sadece Suudi vatandaşlar ve oturma izni olanlar hacca gidebilecek
 olgun.kiziltepe@haberler.com -  Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haber Yorumları (3)
BAYRAM AKINCI: Allah razı olsun onlardan yoksa bizimkiler yine korona toplar gelir üstüne bide herkese el öptürür hooop ahirete kes bileti
OSMAN TOKGONUL: Nolcek şimdi ? Valla ben olsam müslüman aşısı olmayanları da almazdım ... Müslümanların bulduğu aşı yok mu ??? Buluncaya kadar hac yok kardeşim . Hem gavurun kestiği hayvanı yemeyin hem de gavurun bulduğu aşıyı kullanın (!) Bu nasıl iş arkadaş ?
AHMET SAY: sevdiğiniz araplar her zamanki gibi bencil davranıyorlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title