Soma'daki Maden Faciası Davası

Soma'daki Maden Faciası Davası
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın 41. oturumunda, talimatla, başka mahkemelerce alınan tanık ifadelerinin okunmasına devam edildi.

Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın 41. oturumunda, talimatla, başka mahkemelerce alınan tanık ifadelerinin okunmasına devam edildi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ve iş güvenliğinden sorumlu üç vardiya amiri Mehmet Ali Günay Çelik, 40 tutuksuz sanıktan 23'ü ile mağdur aileleri ve avukatlar katıldı.

Duruşmada, gün boyu, talimatla farklı mahkemelerde alınan tanık ifadelerinin okunmasıyla devam etti.

Faciada kurtarma çalışmasına katılan maden işçisi Kadir Gündoğan, Soma 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde alınan ifadesinde, faciadan üç gün önce işe başladığını, yangını duyunca koşarak dışarı çıkmaya çalıştığını, arkalarından dumanın hızla geldiğini, yanık kokusunu fark ettiğini anlattı.

Gündoğan'ın okunan ifadesinde, "Koşarak dışarı çıktık. Duman gelmeden çıktık ama yine de bizi de çok etkiledi. Daha sonra kurtarma çalışmalarına katıldım. Üç gün önce işe başladığım için gaz maskemi yeni almıştım. Ben maske takmadım ancak içeride ölen arkadaşlarımızın bazıları maske takmış, yüzlerinde maske takılıydı. Maskeyi dişleriyle öyle bir ısırmışlar ki çıkaramadık" dediği aktarıldı.

Madende, 2012 yılında yeraltı bölümü malzeme nakil sorumlusu olarak göreve başladığını kaydeden Kadir Oruç ise talimatla alınan ifadesinde, olay anında bir alarm veya uyarı ikazı duymadığını söyledi.

Talimatla alınan ifadesinde, madende 3,5 yıldır çalıştığını, yer altından tahliye konusunda hiç tatbikat yapmadıklarını ve tahliyenin nasıl yapılacağını bilmediklerini savunan Kadir Dikmez ise "Çalıştığımız ocak sıcak ve havasızdı. Sıcak artışını amir ve çavuşlar da biliyordu. Kaçış planımız yoktu. Bana gaz maskesi 2009 yılında verildi. Bakımın yapıldığını hatırlamıyorum. Madende herkes kendi güvenliğini, kendisi alırdı" görüşlerini aktardı.

Toplam 452 kişinin ifadesinin okunacağı duruşmaya, yarın devam edilmek üzere ara verildi.

Olay

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömürleri AŞ tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te saat 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlikte ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi kurtarılmıştı.

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu 6 sanık ile beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title