İzmir'de Madenciler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir'de Madenciler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

İzmir'de Madenciler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybedenler için İzmir'de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Manisa' nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybedenler için İzmir'de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Konak Meydanı'ndaki Tarihi Yalı Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından cemaat, cami önünde meydana çıkarak Soma'daki maden faciasında ölenler için saf tuttu.  Konak Müftüsü, Zeki Aksoy'un kıldırdığı cenaze namazına İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, camide cuma vaazını veren Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Bilal Kırkpınar, İzmir Sivil Toplum Kuruluşları (İSTOP) Platformu Sözcüsü Avukat Halit Çelik, İHH-İZYAD Başkanı Rasim Çağlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Aksoy, yaptığı konuşmada, Soma'daki maden faciasında hayakını kaybedenler için 77 milyon vatan evladının haklarını helal ettiğini, onlar için kendilerine düşenin dua etmek olduğunu ifade etti. Cenaze namazının aynı zamanda "dua" olduğunu belirten Aksoy, "Biz onların acısını ancak böylece paylaşacağız" dedi.

Namazın ardından olayda yaşamını yitiren, yaralanan ve halen maden ocağından çıkarılmayı bekleyen işçiler için dua edildi.

Öte yandan İzmir Müftülüğü de tüm Türkiye'de olduğu gibi il genelindeki camilerde hatim ve cuma hutbesi okuttu. Müftülükten edinilen bilgiye göre, İzmir 'de 2 bin 551 hatim okunarak, duası yapıldı.

Denizli'de de gıyabi cenaze namazı kılındı

Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren işçiler için Denizli'deki camilerde cuma hutbeleri Soma'daki faciayla ilgili verildi, Delikliçınar Yeni Cami'de gıyabi cenaze namazı kılınıp dualar edildi.

Gıyabi cenaze namazına vatandaşların yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan da katıldı.

Namazın ardından Soma'daki maden faciasından dolayı mağdur durumdakiler için yardım toplandı.

Delikliçınar Yeni Cami imamı Fettah Kahraman okuduğu Cuma hutbesinde "Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden ve yaralı olarak kurtulanlar için dualar edip, hatimler okuyun. Milletimizin yüreği Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için yanmış durumda. Geride kalanlara sabırlar niyaz ediyoruz" diye konuştu. - İzmir

AA - Son Dakika Haberleri

Zeki Aksoy, İzmir, Soma, Politika, Güncel, Haber

title