ABD'nin gizli ordusu ifşa oldu! Bütçesi sağlam, gücü CIA'den 10 kat fazla - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'nin gizli ordusu ifşa oldu! Bütçesi sağlam, gücü CIA'den 10 kat fazla

Haberler.com / Cengiz Büyükuncu - Haberler | Dünya

2 yılda hazırlanan çarpıcı rapora göre; Amerika Birleşik Devletleri 10 yıl önce kurulan, 60.000 kişiden oluşan, yıllık 900 milyon dolar bütçesi olan ve sahte kimlikler ile çalışan gizli bir orduya sahip. İşte ifşa olan ABD Gizli Ordusu hakkında bilgiler...

Abd merkezli Newsweek dergisinin 2 yıl süren araştırmaların sonucunda ortaya çıkardığı raporlara göre; bu gölge savaşçılar Pakistan'dan Batı Afrika'ya kadar dünyanın her yerindeki çatışma alanlarına yayılmış durumda. Pentagon'a bağlı bu gizli ordu, düşük profilli personellerle sahte kimlikler kullanılarak, bazen düşman hattının ötesinde de faaliyet gösteriyor.

Şok yaratan keşif: 'ABD Gizli Ordusu' ifşa oldu

Gizli Ordu, bugüne kadar keşfedilmiş ve gizli çalışan en büyük güç. Pentagon olarak kısaltabileceğimiz ABD Savunma Bakanlığı tarafından kurulan Gizli Ordu'nun gücü ise CIA ajanlarının 10 katı büyüklüğünde. Sivil ve askeri üniformalarla kamufle olan bu personeller hem ABD topraklarında hem de yabancı ülkelerde verilen emirleri uygulamakla görevliler. Bu personellerin kim oldukları ve ne yaptıkları ise bilinmiyor; çünkü ABD, Gizli Ordu hakkında konuşmuyor.

Diğer istihbarat kurumlarından farklı olarak, Gizli Ordu hiçbir zaman Kongre'de görüşülmedi. ABD hükümeti bu tavrını korusa da ortaya çıkan raporlar bu gizli yapılanmaya dair bazı detayları gün yüzüne çıkararak Gizli Ordu'yu ifşa etti.

Şok yaratan keşif: 'ABD Gizli Ordusu' ifşa oldu

Rapora göre, Gizli Ordu personellerinin yarısından fazlası gayrinizami harp yürüten Özel Kuvvetler Komutanlığı'na da bağlı. Pakistan'dan Batı Afrika'ya kadar ABD çıkarlarını korumak için görevler icra ediyorlar. ABD'nin en büyük düşmanları olan İran ve Kuzey Kore topraklarında da personelleri bulunuyor.

Gizli Ordu'nun diğer yarısı ise askeri istihbarat uzmanlarından oluşuyor. Bunlar da bilgileri toplayanlar, istihbarat ajanları ve dil bilimcileri kapsıyor. Kendilerini korumaları için sahte kimliklerle donatılan bu personeller aynı zamanda siber-istihbarat görevlerini de yürütüyor ve internetteki açık-kapalı her kaynaktan gerekli bilgileri topluyorlar.

Şok yaratan keşif: 'ABD Gizli Ordusu' ifşa oldu

Sadece bunlarla da kalmayan Gizli Ordu personelleri, sosyal medyada "etki ajanlığı" yaparak toplumların algısını kontrol etme ve tepkilerini ölçme görevlerinde de yer alıyor. Özellikle internette hem var olan tehditleri saptamak hem bilgi toplamak hem de toplumları yönetmek için faaliyet yürütüyorlar

130 adet özel şirketin ve onlarca irili ufaklı devlet kurumunun dahil olduğu ve yeni keşfedilen bu yapı, ordunun gizli kalması için maaş ve diğer giderleri ödemek, ekipman sağlamak ve sahte belgeler üretip onaylamakla da sorumlu.

Raporda aynı zamanda bu tarz bir yapının ABD'nin iç hukukuna, askeri hukuka ve Cenevre İnsan Hakları Konvansiyonu'na uymadığı da belirtiliyor.

ABD'nin gizli ordusu ifşa oldu! Bütçesi sağlam, gücü CIA'den 10 kat fazla
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (5)
recep yücel:orası uzak onlar çarıklı ben derimki bunlardan çıkan adamlar horlarken kaçan kediler vallah billah
Recep Aykun:adamlar öyle bir algı operasyonu yapıyor ki ülkemizin din adamlarını bu merkez eğitim verdiğini düşünüyorum. Bazı din adamlarına göre aklımızı kullanmak caiz değilmiş neden akıl yanılabilirmiş. aklını kullanmak müslümanlara caiz değil müslüman olmayanlara caizmiş. Eeeee akıl olmayınca düşünce de olmuyor bilim de olmuyor teknoloji de olmuyor. Adamlar gerçekten iyi algı operasyonu yapıyor tebrik ediyorum
Osman Tokgonul:Bizdeki atasözünü adamlar gerçekleştirmiş " Gözünü dört aç " deriz ya . Yaaa biz neyimizin kıymetini bildik ki , sözün kıymetini bilelim !
500