Sinema Yönetmeni Uluçay, Kabri Başında Anılacak

Sinema Yönetmeni Uluçay, Kabri Başında Anılacak

Sinema Yönetmeni Uluçay, Kabri Başında Anılacak
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Uluçay'ın vefatının 4'üncü yılında, Uluslararası Boğaziçi Film Festivali etkinlikleri kapsamında Tavşanlı ilçesindeki kabri başında anma töreni gerçekleştirilecek

Tavşanlı Belediye Başkanı ...

Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği (TESİYAP) tarafından 14 Kasım'da başlatılan "Uluslararası Boğaziçi Film Festivali" kapsamında yönetmen Ahmet Uluçay'ın Tavşanlı ilçesindeki kabri başında, vefatının 4'ncı yılı dolayısıyla 30 Kasım'da anma etkinliği yapılacak.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Herkes film çekebilir" sloganıyla başlatılan festivalin bazı etkinliklerinin, Uluçay'ın anılması amacıyla gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bazı sanatçı, yönetmen ve senaristlerin, Uluçay'ı, vefatının 4'üncü yılına rastlayan 30 Kasım'da, Tavşanlı'ya bağlı Tepecik beldesindeki kabri başında anacağını belirten Güler, şunları kaydetti:

"İlçemizin yetiştirdiği ender sanatçılardan olan Ahmet Uluçay'a gösterilen vefa, bizi memnun etti. Sinemacılar, Tepecik Belde Mezarlığı'nda yapılacak anma programının ardından Uluçay'ın ailesini evinde ziyaret edecek. Bu ziyaret sonrası festivale katılan sanatçı, yönetmen ve senaristler, merhumun ödüllü filmi olan 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' adlı filmi, Tavşanlı Belediyesi Kültür Sarayı'nda izleyecek. Daha sonra Uluçay adına bir söyleşi düzenlenecek. Biz de ilçemizin yetiştirdiği bu güzide sanatçımızın anma töreninde belediye olarak üzerimize düşeni yapıp misafirlerimizi merhumun anısına karşılayacağız. Ülkemizde zor şartlar altında sanata hayatının büyük bölümünü adayan değerli Uluçay'ı bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyorum."

Güler, 1 Aralık'ta, İstanbul'daki Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki ödül törenine, ilçeyi temsilen katılacağını sözlerine ekledi.

 

Ahmet Uluçay

Tavşanlı ilçesinde 1954 yılında doğan Ahmet Uluçay, sinemayla 1960 yılında, ilkokul sıralarındayken köye gelen bir seyyar sinemacı sayesinde tanıştı. Arkadaşı İsmail Mutlu ile 12 yaşındayken sinema makinesi yapmaya çalışan Uluçay, 3 yıl uğraştı ve "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filminde de anlattığı gibi bir ahırda köy halkına film göstermeye başladı.

Arkadaşları İsmail Mutlu ve Şerif Akarsu ile "Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu"nu oluşturan Uluçay, ilk kısa filmi "Optik Düşler"i, 1992'de Almanya'da yaşayan bir gurbetçiden aldıkları kamerayla çekti. Uluçay, ilk kez 1994'te 6'ncı Ankara Uluslararası Film Festivali'ne katılarak "Optik Düşler" ve "Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak" adlı kısa filmleriyle tanındı.

 Yaşamını sinemaya adayan iki çocuk babası Uluçay, yıllarca geçim sorunlarıyla uğraştı, kamyon şoförlüğü, inşaat işçiliği ve tavukçuluk gibi pek çok işte çalıştı. Çocukluğundan esinlendiği ilk uzun metrajlı filmi "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak"ı çekerken geçimini sağlamak için yem fabrikasında hamallık da yapan Uluçay, bu filmiyle Türkiye'de ve yurt dışında 40'a yakın ödül aldı.

Beyin tümörü tedavisi gördüğü İstanbul'da, 30 Kasım 2009'da vefat eden Uluçay'ın cenazesi, iki gün sonra Tepecik beldesinde toprağa verildi. - Kütahya

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title