Şimşek: Bizim Bütçe Temellerimiz Sağlam

Şimşek: Bizim Bütçe Temellerimiz Sağlam

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Küresel Finans Kriziyle İlgili Olarak, 'Bizim Bütçe Temellerimiz Sağlam, Rezervlerimiz Güçlü. Bankacılık Sistemimiz Sağlıklı. Güçlü Bir Hükümetimiz Var.' Dedi.

Şimşek: Bizim Bütçe Temellerimiz Sağlam

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, küresel finans kriziyle ilgili olarak, ''Bizim bütçe temellerimiz sağlam, rezervlerimiz güçlü. Bankacılık sistemimiz sağlıklı. Güçlü bir Hükümetimiz var. Herhangi bir sorunla karşılaşırsak tepkimizi veririz'' dedi.

Şimşek, 23. Dönem 3. Yasama Yılının başlaması dolayısıyla TBMM'de düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

''(Dünya yıkılıyor mu?) diye bir korku var ama öyle bir şey yok'' diyen Şimşek, dünyanın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ve krizin çözümü noktasında yeni arayışlar bulunduğunu söyledi.

Yakın zamanda bu yaklaşımlardan sonuç alınacağını tahmin ettiğini belirten Şimşek, sorunu çok önceden öngördükleri için para politikasında temkinli bir yaklaşım, mali politikada da sıkı disiplini bırakmadıklarını bildirdi.

Belki de bu yüzyılın en büyük krizi olarak nitelendirilebilecek durumdan Türkiye de dahil tüm ülkelerin etkileneceğine işaret eden Şimşek, şöyle konuştu:

''Dünyadaki hiç bir ülke bu krize bağışık değil. Buna Türkiye de dahil ama Türkiye, geçmişle karşılaştırılamayacak kadar güçlü, sağlıklı bir yapıya sahip. Bankacılık sistemi yılın ilk 6 ayında bile karlı. Önceki dönemlerde de bankaların karları rekor düzeyde. Bankacılık sisteminin sermayesi güçlü, problemli kredi oranı son derece düşük. Dolayısıyla güçlü bankacılık sistemi, güçlü bütçe, güçlü Hükümet, güçlü rezerv düzeyi var. Türkiye'ye ilişkin spesifik bir kaygı yok. Herhangi bir sorunla karşılaşırsak tepkimizi veririz, adım atmamız gerekirse atarız.''