Silivri Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin İlk ve Tek Doğalgaz Depolama Tesisini Silivri'de Hizmete Açtı. Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde Türkiye'nin Yıllık Gaz Tüketim Miktarının Yaklaşık Yüzde 5'i Depolanabilecek.

Silivri Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin ilk ve tek doğalgaz depolama tesisini Silivri'de hizmete açtı. Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde Türkiye'nin yıllık gaz tüketim miktarının yaklaşık yüzde 5'i depolanabilecek.

Silivri'deki Kuzey Marmara ve Değirmenköy Sahaları Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından hizmete açıldı. Türkiye'nin ilk yeraltı doğalgaz depolama tesisi olacak Silivri tesisinin, ülkenin kışın yaşadığı doğalgaz sıkıntısının giderilmesi açısından büyü önem taşıdığı vurgulandı. Tesiste Türkiye'nin yıllık gaz tüketim miktarının yaklaşık yüzde 5'i depolanabileceği belirtildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Silivri'de bulunan tesislerinde

yapılan açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yanı sıra TPAO Genel Müdür Vekili Mehmet Uysal, BOTAŞ Genel Pazarlama ve Satış Müdürü Mehmet Uysal ve Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan katıldı.

Kuzey Marmara ve Değirmenköy Doğalgaz Sahaları, BOTAŞ boru hattına ve İstanbul'a yakın olması, rezervuar ve üretim özelliklerinin depolama rezervuarı için kullanıma uygun bulunması nedeniyle önem taşıyor. Kuzey Marmara Doğal Gaz Sahası, Silivri'nin 5 kilometre batısında sahilden 2.5 kilometre uzaklıkta 43 metre su derinliğinde 1988 yılında açılan Kuzey Marmara-1 kuyusu sondajında 1200 metrede gaz keşfi ile bulundu. Saha, Türkiye'nin denizdeki ilk doğalgaz sahası olma özelliğini taşıyor. Kuzey Marmara

Sahası'nın rezervinin belirlenebilmesi için 1995 yılında 3 kuyu, 1996 yılında iki kuyu daha açıldı.

1997 yılı Eylül ayında Kuzey Marmara Sahası beş kuyunun üretim hatlarını ve kuyubaşı malzemelerini içeren bir deniz platformu ile üretime alındı ve üretilen gaz platformdan kıyıya deniz dibinden 3 kilometrelik bir boru hattıyla verildi. Kıyıya ulaşan gaz burada kurulan bir üretim istasyonuna alınarak gerekli işlemlerden geçirilip, satışa hazır hale getirildi.

Kuzey Marmara Sahası'nda proje kapsamında daha önce denizde kazılmış olan 5 adet "offshore" kuyuya ilave olarak ihtiyaç duyulan 6 adet uzun açılımlı kuyunun 2003 yılı ortalarında başlanan sondaj çalışmaları 2004 yılı ortalarında tamamlandı. Kuyularda dik derinlik 1200-1250 metre, yatay açılım 2287-2947 metre ve dikey eksenden sapma açısı 76-80 derece olarak gerçekleşti.

Değirmenköy Sahası ise Silivri'nin 19 kilometre kuzeybatısında olup 1994 yılında DK-1 kuyusu ile keşfedildi ve 1995 yılında üretime alındı. Proje kapsamında Değirmenköy Sahası'nda 7'si yönlü kuyu olmak üzere 9 adet kuyu bulundu.

İşin proje için gerekli kuyuların kazılması dışındaki büyük bir kısmını oluşturan Yüzey Tesisleri yapım işini ise Mühendislik, Malzeme Temini, Montaj ve Devreye Alma çalışmalarını kapsayacak şekilde Lurgi AG-Fernas İnşaat Ltd. Şti. Konsorsiyumu gerçekleştirdi.

(CİN-İST-MEF-E)

Kaynak: İHA