Seyitömer Santrali Eyleminde 20 İşçi Gözaltında
Haberler » Güncel » Seyitömer Santrali Eyleminde 20 İşçi Gözaltında - Haber

Seyitömer Santrali Eyleminde 20 İşçi Gözaltında

Kütahya'da bir süre önce özelleştirilen Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş.'de işten çıkarılmalarına tepki gösterip nizamiye binası ile yemekhaneyi ateşe veren işçilerden 20'si jandarma tarafından gözaltına alındı.

Seyitömer Santrali Eyleminde 20 İşçi Gözaltında

'da bir süre önce özelleştirilen Elektrik Üretim A.Ş.'de işten çıkarılmalarına tepki gösterip nizamiye binası ile yemekhaneyi ateşe veren işçilerden 20'si jandarma tarafından gözaltına alındı. Güvenlik kameraları izlenerek binaların yakılma olaylarına karıştıkları öne sürülen işçiler. sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Geçen hafta perşembe günü, Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş.'de işlerinden 1 Mayıs'tan itibaren çıkarılacakları açıklanan 109 işçi ile onlara destek veren arkadaşları tesis bahçesinde toplanıp protesto yürüyüşü yaptı. Yaklaşık 200 işçiden bazıları, daha sonra tesislerdeki yemekhane ve nizamiye binasını ateşe verdi, park halindeki bazı araçları devirdi. Jandarma ve çevik kuvvet polisleri işçilere biber gazıyla müdahalede bulundu. İşçiler de güvenlik güçlerine taş ve yanlarında bulunan pet şişe ile sefer taslarını attı, park halideki baı araçları ters çevirdi.

Çıkan olaylarda yaralanan 1'i asker, 1'i polis, 3'ü tesislerde çalışan mühendis, 3'ü tesislerin özel güvenlik görevlisi ile 3'ü de işçi olmak üzere 11 kişi hastaneye kaldırıldı. 

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri olayların ardından kamera görüntülerinin kayıtlarını inceleyerek binaların yakılması ve araçların ters çevrilmesi olaylarına karıştıkları öne sürülen işçilerden 20'sini dün gözaltına aldı. 20 işçi, yapılan sorgulamalarının ardından bu sabah adliyeye sevk edildi. - Tahya

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler