Şeval Sam'dan İlginç Açıklama!

Şeval Sam'dan İlginç Açıklama!

Ünlü Sanatçı Leman Sam'ın Kızı Olan Başarılı Oyuncu ve Şarkıcı Şevval Sam, Çıkardığı Türk Sanat Müziği Albümüyle Herkesi Şaşırttı.

Şeval Sam'dan İlginç Açıklama!

ÜNLÜ SANATÇI LEMAN SAM'IN KIZI OLAN BAŞARILI OYUNCU VE ŞARKICI ŞEVVAL SAM, ÇIKARDIĞI TÜRK SANAT MÜZİĞİ ALBÜMÜYLE HERKESİ ŞAŞIRTTI.

Şöhret dünyasının içinde yer almayı sevmeyen Sam, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Herkes sizi Karadenizli olarak tanıdı. Aslen nerelisiniz?

İstanbul'da doğdum ve büyüdüm. Babamın babası Kürt, annem Selanikli.

İnsanlar sizin 'Gülbeyaz' dizisinden dolayı Karadeniz şarkıları albümü çıkaracağınızı düşünüyordu. Ama siz, Türk Sanat Müziği albümü yaptınız...

Doğru; diziden sonra insanlar benden bir Karadeniz albümü bekledi. Yapsaydım popülist bir tavır olurdu. İleride Karadeniz albümü de çıkartabilirim.

Korsandan çekinmediniz mi? Bu piyasanın, dinleyicileri seçici yaptığına katılıyor musunuz?

Korsanın sona ermesi benim de dileğim. Birçok insanın emeği var albümlerde. Ama bir gerçek de var. Evine ekmek almakta zorlanan birinin gidip 12 milyona CD almasını bekleyemem. Albümlerin pahalı olması dinleyiciyi biraz seçici hale getiriyor.

HAYATIN ÖZÜ DOZ

Çevrenizde beğenmediğiniz, karşı çıktığınız neler var?

İnsanların aşırı tüketimine, hırslarına, faşizan yaklaşımlarına, aşırı yemek yemelerine karşıyım. Hayatın özü doz. Bir şeylerin ölçülerini kaçırdığımız zaman sonuçları iyi olmuyor. İnsanın da ölçüsü kaçtı şimdi. Baştan başlamalı; önce insan olmanın ne anlama geldiğini ortaya koymalıyız. Çok kalabalıklaştık mesela.

Bu durumu engellemek için siz kendinizce birtakım şeyler yapıyor musunuz?

Dünya bu kadar kalabalığı doyurmaya muktedir olmadığı için ben bireysel bir eylem yapıyorum; et ve tavuk yemiyorum. Eti de çok severdim. Öldürmek ve yemek doğanın döngüsü ama birileri benim gibi düşünse, deli gibi et yemese, yemek fabrikasyon haline dönüşmez.

EYVALLAH DER GİDERİM

Magazin dünyasındaki diğer isimlerden farklı bir yerde duruyorsunuz. Neden?

Ben vicdanı olan biriyim. Sadece memleketi İstanbul, Ankara, İzmir'den gören, 'sahneye çıkarken bir tane parfüm bitireyim', 'ne giyeyim' diyen biri değilim. Aslında yanlışlıkla artist olmuş biriyim. Çünkü, süslenmekten, TV'ye çıkmaktan sıkılıyorum.

Popülerlik sizin için de bir açmaz olmuyor mu?

Ben bu ortamda kendi kurallarımı kabul ettirdiğim ve işimi iyi yapabildiğim müddetçe var olacağım. Aksi takdirde 'Eyvallah' der, giderim. Son albümümü promosyonsuz çıkarıp bıraktım. Arkasında durabileceğim bir şey yaptım, büyük ilgi gördü.

KARAVANDA YASADIM

İşini iyi yapabilmek ve kurallarını kabul ettirmek çok zor değil mi?

Kabul ettirmek gerçekten zor. Tavizler vermek zorunda kalıyorsunuz. Her istediğiniz olmuyor. Bunlar insanı zorlayan noktalar. İnsanın Doğru muyum yoksa yanlış mı?' diye düşünme sınırları var. Bunlar kazık sorular. Bu kazık soruları geçtiğiniz zaman, zaten sınavı da kazanıyorsunuz. Bu yolda yenilmek çok kolay, oradaki konfora yenilmek çok kolay.

İşinizi yaparken yenildiğinizi düşündünüz mü?

Hayır. Konfora daha gelmeden beş kuruş paramın kalmadığı günler oldu. Bir arkadaşımın tek göz odasında çocuğumla birlikte kaldım. Bir dönem imkanlarım el vermedi, dört ay gibi bir süre karavanda yaşamak zorunda kaldım. İnsan hayata karşı biraz daha cesur olduğu zaman kuyruğu dik tutuyor.