Servet Gayrimenkul Halka Açılıyor

Servet Gayrimenkul Halka Açılıyor

Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, kira geliri elde ettiği 4 farklı ticari gayrimenkulden oluşan portföyü ile halka açılıyor.

Servet Gayrimenkul Halka Açılıyor

IMKB'nin yeni ismi Borsa İstanbul'un da aynı zamanda ilk halka arzı olan Servet GYO, portföyünde bulunan 130.000 m2 kapalı alandan 2012 yılında 11,6 milyon TL brüt kira geliri elde ederken, gayrimenkullerinin ekspertiz değerlerinin toplamı ise 170 milyon TL'yi buluyor.

Gayrimenkul sektöründe yaklaşık 40 yılı geride bırakan Sinpaş Grubu'nun ticari gayrimenkul portföyünü yönetmek ve geliştirmek için 2009 yılında kurduğu Servet GYO, 50 milyon TL sermayesi, 185 milyon TL özkaynağı ve 205 milyon TL aktif büyüklüğü ile halka açılıyor.

Düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamada, Sinpaş Grubu'nun sahip olduğu tecrübelerini, 2009'dan bu yana farklı uzmanlık alanlarına bölerek daha iyi iş yapma sürecine girdiğini belirten Servet GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, "Sinpaş Grubu olarak sahip olduğumuz birikim ve tecrübelerimizle sektöre yön veriyoruz. Bu güne kadar ticari gayrimenkul sektöründe çağdaş, yenilikçi ve modern yapı projelerini Sinpaş Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş. çatısı altında hayata geçirdik. Nitelikli yaşam alanları ve iş dünyasına artı değer katacak ticari gayrimenkul projeleri geliştirme vizyonu ile Türkiye'nin kentsel dönüşüm sürecine katkıda bulunduk. Kurulduğumuz günden bu yana farklı bölgelerde toplam 560 m2 kapalı alana sahip çok sayıda ticaret merkezi inşa ettik. Ticari gayrimenkul segmentinde de Türkiye fırsatlarla dolu. Bu alanda da başarabileceğimiz çok şey olduğu inancındayız. Bu nedenle 2009 yılında kurup, kısa sürede büyüttüğümüz Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nı halka açıyoruz" dedi.

Gayrimenkul yabancı sermayenin yeni çekim noktası
Ahmet Çelik, 2012 yılında en çok konuşulan konulardan birinin de gayrimenkul olduğuna dikkat çekti. Sermayenin tabana yayılması, şeffaf ve hesap verebilir yönetimin yaygınlaşması gibi konularda GYO'ların ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Ahmet Çelik, yabancı sermayeyi ülkeye çeken en önemli kaynaklardan birinin de GYO'lar olduğunu ifade etti: "Yatırım ve yatırımcı çekebilen 35 ülkede yürürlükte olan GYO mevzuatı, gayrimenkul yatırımcıları için çok önemli bir konu. Tüm dünyada ve özellikle Avrupa'da, yıllardır en önemli gayrimenkul yatırım aracı olarak gösterilen GYO'lar, Türkiye'nin de yabancı yatırımcıları çekmek için kullanabileceği en önemli araçlardan biri. Bu nedenle Sinpaş Grubu olarak, gayrimenkul yatırım ortaklığı konusunu çok önemsiyoruz."

Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı gücünü Sinpaş'tan alıyor
Gelişmekte olan sektörde fark yaratacak yatırım araçları oluşturmak ve Türkiye'nin kalkınmasına destek vermek hedefinde olduklarını belirten Çelik, "İş yapma anlayışımız, tecrübemiz ve yenilikçilik üzerine kurulu vizyonel bakışımız, bu konuda bizlere güç verecek en önemli değerlerimiz. Servet GYO olarak Sinpaş Grubunun getirmiş olduğu 40 yıllık deneyimi de yanımıza alarak, geleceğe uzanan değerler ortaya çıkarmak hedefindeyiz. Bugün itibariyle portföyümüzde dört ticari gayrimenkul yer alıyor ve bu gayrimenkullerden düzenli bir kira geliri elde ediyoruz. Şu anda portföyümüzde kapalı alan toplamı 130.000 m2 düzeyinde bulunuyor. Bu binalardan 2012 yılında elde edilen brüt kira geliri 11,6 milyon TL olmuştur. SPK lisanslı değerleme şirketi tarafından takdir edilen satış değerleri toplamı ise 170 milyon TL'dir. Ayrıca portföyümüzde yaklaşık 30 milyon TL değerinde Sinpaş GYO hisseleri de yer alıyor. Bununla birlikte şirketimiz bugün 50 milyon TL sermayeye, 185 milyon TL özkaynağa ve 205 milyon TL aktif büyüklüğe ulaşmış bulunuyor. Bu gücümüzle, portföyümüzü büyütmek ve mevcut yatırımlara yenilerini eklemek üzere sürekli bir şekilde fırsatları takip ediyor ve bu alanda yapılacak çok iş olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: Bültenler