Semih Tufan Gülaltay Hakkındaki İddianame Tamamlandı

Semih Tufan Gülaltay Hakkındaki İddianame Tamamlandı

İnsan Hakları Derneği Eski Başkanı Akım Birdal Suikastına İlişkin de Yargılanan Türk İntikam Tugayı (Tit) Adlı Örgütün Önde Gelen Yöneticilerinden Biri Olarak Bilinen Semih Tufan Gülaltay Hakkında Çete Kurmak, Yönetmek, Tehdit, Gaspa Teşebbüs Gibi Çeşitli Suçlardan 42 Yıldan 76.5 Yıla Kadar Hapsi İstendi.

Semih Tufan Gülaltay Hakkındaki İddianame Tamamlandı

İnsan Hakları Derneği eski Başkanı Akım Birdal suikastına ilişkin de yargılanan Türk İntikam Tugayı (TİT) adlı örgütün önde gelen yöneticilerinden biri olarak bilinen Semih Tufan Gülaltay hakkında çete kurmak, yönetmek, tehdit, gaspa teşebbüs gibi çeşitli suçlardan 42 yıldan 76.5 yıla kadar hapsi istendi.

Cumhuriyet savcısı Cuma Özdemir tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan 175 sayfalık iddianamede 14'ü tutuklu 32 sanığın yanı sıra 17 müştekiye de yer verildi. Piyon operasyonu kapsamında adamlarıyla birlikte gözaltına alınan Semih Tufan Gülaltay'ın annesi Solmaz Gülaltay da iddianamede sanık olarak yer aldı. Anne Solmaz Gülaltay hakkında ise "tehdit ve gaspa teşebbüs" suçlarından 3 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede yer alan 13'ü tutuklu 30 sanık hakkında ise 1 yıldan

26 yıla kadar hapis cezaları istendi.

12 farklı eyleme yer verilen iddianame, mahkemece kabul edildiği takdirde sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

(YM-RA-ÖK-Y)