Selçuk Yöntem'in Sunumuyla Sır: Şeb-i Arus Töreni

Selçuk Yöntem'in Sunumuyla Sır: Şeb-i Arus Töreni

18.12.2016 17:04 | Son Güncelleme: 18.12.2016 17:04
Selçuk Yöntem'in Sunumuyla Sır: Şeb-i Arus Töreni

Sır / Şeb-i Arus Töreni, 18 Aralık'ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde.

Sır/ Şeb-i Arus Töreni, 18 Aralık'ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde...

"Tek kanatlı melekleriz; birbirimizi kucaklayarak uçabiliriz." 

Sır/ Şeb-i Arus'un 743.yılında, Hz. Mevlana'nın anısına...

"Uğur Işık'ın sanat yönetmenliğindeki Alaturka Records ile geçen iki sezonda yoğun ilgi gören "Sır" projesi, bu sezon Selçuk Yöntem'in sesinden Mevlana'nın hiç eskimeyen sözleri, sufi dünyasının müziği, Mevlevi ayini ve sema töreni ile bir kez daha Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde.

Ölüm değil, "Şeb-i Arus"; yani düğün gecesi... "Sevgili"ye kavuşma anı… 743 yıl öncesinin Anadolu topraklarından, 21. yüzyılın dünya küresine aralıksız esen, hep taze kalmış, daima tazeleyen ve dirilten bir rüzgar: Mevlana Celaleddin Rumi'nin sesi.

Sadece doğu dünyasını değil, 20'den fazla dünya diline çevrilerek bütün dünyayı derinden etkileyen Hz. Mevlana'nın sadası, gönüllerimize çok farklı bir sesten yansıyacak. Sufi'nin sır dolu dünyasına ışık huzmeleri düşüren, kilitli sandığın anahtarı: Sufi'nin kendine özgü müziğiyle iç içe… Şarkı söyler gibi değil, olması gerektiği gibi… Sufi'nin dünyasına girerek…

Ve Mevlevi dünyasının olmazsa olmazı: Ayin ve Sema ritüeli… Bestecisi bilinen ilk ayin olma özelliğini taşıyan Derviş Mustafa Dede'nin Bayati Mevlevi ayininin, sonsuz hayatın ışıltılarını saçan müziği eşliğinde... Post-nişin'i; Hak'tan halka açtığı kolları ve uçuşan tennureleriyle semazenlerinin sonsuzluğa dönüşleri; Na't-ı Mevlana'sı; Devr-i Veledi'si, kısacası bütün kadim seremonisiyle 18 Aralık'ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde..."

Kaynak: Etkinlik.io

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Selçuk Yöntem'in Sunumuyla Sır: Şeb-i Arus Töreni - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 19:45:11. #1.14#
title